Tolderne finder flere dopingmidler
Tirsdag 5. maj 2020 kl: 12:01
Af: RedaktionenI samarbejde med blandt andet Anti Doping Danmark går Toldstyrelsen målrettet efter smuglere. Det har resulteret i, at tolderne i 2019 beslaglagde godt 125.000 dopingmidler - piller og ampuller - hvilket er mere end en fordobling i forhold til året før, hvor tallet var 52.000 dopingmidler. Kigger man på de seneste fem år, er mængden af beslaglagte dopingmidler i toldkontrollen steget med 68 procent
- Vi går målrettet efter de bagmænd, der forsøger at indføre doping ulovligt i Danmark, og i 2019 så vi en stor stigning i tallet for beslaglagte piller og ampuller, siger kontroldirektør Preben Buchholtz.
Tolderne finder både råstoffer til produktion af doping, ligesom de finder færdige præparater. På dopingområdet anvender Toldstyrelsen løbende stikprøver af breve og pakker samt indsamling af informationer om smuglermetoder og efterretninger fra politiet og andre toldmyndigheder rundt om i verden.
Toldstyrelsen har også et strategisk samarbejde med Anti Doping Danmark, hvor der løbende drøftes trends og udvikling på området. Toldstyrelsen råder desuden over dopinghunde, som kan snuse sig frem til pakker og breve, der er værd at åbne.
Et landsdækkende problem
Det er ulovligt at indføre doping i Danmark. Beslaglægger Toldstyrelsen doping-midler, bliver sagerne overleveret til politiet, der tager stilling til den videre efterforskning, herunder hvorvidt der skal rejses en sag. Toldstyrelsen overdrager dopingsager til politikredse i hele Danmark, hvilket tegner et billede af, at den ulovlige import af doping er et landsdækkende problem.
- Ved fælles hjælp kan vi som myndigheder komme rigtig langt i bekæmpelsen af ulovlig import af doping. Det er vigtigt, at vi sender et signal til dem, der ønsker at smugle doping, om at det i sidste ende kan ende med en fængselsdom, siger Preben Buchholtz.
Toldstyrelsen har i dag 800 medarbejdere til at sikre smidig handel og effektiv toldkontrol og kontrollerer grænseovergange med kontrolenheder i hele landet, hvoraf Københavns Lufthavn og grænseovergangen i Padborg er de største.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vognmand i Vendsyssel har hentet tre-akslet kærre i Sydøstjylland
- Motorvejen over Brennerpasset bliver spærret på lørdag
- Dyrskue rummer også varebiler med mere
- To dieseltyve havde slangen i tanken på en lastbil
- De elektriske har en andel på godt otte procent
- På fire måneder er der nyregistreret 129 nye af slagsen
- Antallet af nyregistrerede kørte fra 11 til 29
- Antallet blev det samme som sidste år
- Tre trækkere fra transportvirksomhed fra Billund trak afsted med tre tre-akslede trailere
- Asfaltindustrien advarer mod pirater
- Motorvej ved Horsens bliver lukket i 18 timer
- Tre-akslet maskintrailer har dobbelt udtræk
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



