To-akslet kærren har fast lad med alu-sider
Fredag 1. maj 2020 kl: 12:31
Af: Redaktionen
Aars Vognmandsforretning A/S har hentet en ny to-akslet Kel-Berg hos Lastas i Hedensted. Den nye kærre er med fast lad og opbygget med tredelte alu-sider
Kærren er bygget op over et chassis med længdevanger opsvejset i I-profil, stærke tværvanger og forstærkninger, værktøjskasse i venstre siden og cyklistværn i begge sider.
Ladet på 6.500 i længden er bygget op med tre-delte alu-sider og bagsmak i 600 mm højde. Der til kommer fire surringsringe på tværs af bunden og containerlåse, så kærren kan køre med en 20-fods container. Bunden er udført i 30 mm plade, så den kan klare sværlast.
Kærren er leveret med to ti-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser. Første aksel har liftfunktion.
Den nye kærre er leveret af Jan Bertelsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
Aars Vognmandsforretning A/S tilbyder både specialtransport og entreprenørkørsel med biler med eller uden kran- og grab. Virksomheden servicerer både private og virksomheder i Nordjylland.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Fem-akslet lastbil bliver bygget på fabrikken
- Regler om fartsbegrænsere i busser og lastbiler skal forenkles
- Virksomheder skal betale 100 millioner kroner
- Motorvejsforbindelse på tværs af Sjælland er en god forretning for samfundet
- Papkasse med meget giftige slanger var efterladt på rasteplads
- Lovprogram omfatter forslag om skærpelser og lempelser
- Politiet får ny kommunikationskanal i 2026
- Fredag 10. oktober 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Beskæftigelsen er steget blandt seniorerne de seneste år
- Nye regler gælder for dæk på lastbiler og busser i Danmark og Sverige
- Pakkedistributør er klar til at åbne sit nye distributionscenter i Randers
- Nye små elektriske varebiler får Danmarkspremiere i november
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |