Udbud med samlet 57 busser koster mere
Tirsdag 7. april 2020 kl: 12:31
Af: RedaktionenNordjyllands Trafikselskab, NT, har afgjort et udbud, der samlet omfattede 57 busser og 55.000 køreplantimer for Frederikshavns bybusser plus lokale og regionale ruter i Brønderslev, Frederikshavn, Mariagerfjord og Thisted kommuner. Udbuddet stillede blandt andet krav om fossilfri busdrift for bybusserne i Frederikshavn
Udbuddet omfattede omkring 6,8 procent af NT’s samlede buskørsel og blev udbudt både som A- og B-kontraktkørsel.
A-kontraktbusserne, som omfatter bybuskørsel i Frederikshavn, blev udbudt med krav om fossilfrihed i henhold til NT’s grønne strategi, og løsningen bliver to busser, der kører på biogas, og to busser, der skal overgå fra at køre på fossil diesel til at køre på HVO-diesel.
For A-kontrakternes vedkommende medfører de valgte tilbud en prisstigning på 14 procent, som til dels var ventet blandt andet på grund af krav om en fossilfri løsning samt den almindelige pris- og lønudvikling.
For B-kontrakterne var der en stor variation i prisudviklingen fra kommune til kommune, men med en generel prisstigning på 9 procent. Prisstigningen tilskrives den almindelige pris- og lønudvikling samt, at NT har indført krav om en maksimal busalder på 16 år for at øge kvaliteten af busmateriellet på lokalruterne.
NT oplyser, at 5 virksomheder kom med 5 bud på A-kontraktkørslen, mens 17 virksomheder kom med i alt 92 bud på B-Kontraktkørseln.
De indkomne tilbud er evalueret ud fra tildelingskriteriet laveste pris i henhold til udbudsvilkårene, og på den baggrund er kontrakterne tildelt entreprenørerne som oplistet nedenfor.

.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- 33-årig mand er blevet dømt for voldtægt i regionaltog
- Fredag 11. juli 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Forsøg med ny flexbus-rute skal give bedre kollektiv trafik i landområder
- Flere el-busser kommer ud at køre på Sjælland
- Flypassagerers rettigheder er i fare for forringelse
- De første batteritog må køre på danske skinner
- Nye anbefalinger bør følges op med massive investeringer i den kollektive trafik og mobilitetsløsninger
- Uddannelsesorganisation åbner for chaufføruddannelse til bus i Rødekro
- 50-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler
- Næste uge gennemfører Motorstyrelsen en større kontrol på Fyn
- Samarbejde kommer på sporet med direkte tog til Berlin og Prag
- Det kan der være noget i, sagde manden......
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |