Persontransportområdet er hårdt ramt med omsætningsfald på mellem 75 og 100 procent
Mandag 16. marts 2020 kl: 15:07
Af: RedaktionenTaxibranchen melder om en nedgang i omsætningen på 75 procent siden i torsdag i sidste uge, mens 100 procent af turistbuskørslen er aflyst. Iføjge organisationen Dansk PersonTransport har turistbusbranchen haft et tab på 200 millioner kroner i første halvdel af marts. - Politikerne skal fokusere på økonomisk hjælp til små og mellemstore persontransportvirksomheder og selvstændige vognmænd, lyder opfordringen fra Dansk PersonTransport
S-Regeringen har besluttet at udskyde momsbetalingen for små og mellemstore virksomheder på grund af det pres, den aktuelle corona-situation har skabt. Fristen for betaling af B-skat er også udskudt, hvilket især skal hjælpe de selvstændigt erhvervsdrivende.
- Det er vigtigt, at der laves en hjælpepakke til de små og mellemstore virksomheder samt de selvstændige, således de kan kompenseres for omsætningstabet, siger Michael Nielsen, der er administrerende direktør hos Dansk PersonTransport.
Michael Nielsen hilser forslaget velkommen og peger samtidig på, at Dansk PersonTransport desuden ønsker, at pakken skal være uden skelen til medlemskab af A-kasse.
- Uanset hvilken sektor indenfor transportbranchen, som vi kigger mod, bløder de millioner af kroner lige nu. Hvad enten det drejer sig om turistbus-, taxi- eller specialkørslen, så er de ramt. Og de er ramt hårdt og har derfor behov for hurtig hjælp således, at der også er persontransportvognmænd efter, at denne krise er ovre.
Michael Nielsen understreger, at situationen er rigtigt alvorlig for små og mellemstore medlemmer.
- I skrivende stund står vi i en situation, hvor 100 procent af turistbuskørslen er aflyst. Vi har lavet vores egen research i form af spørgeskemaer, og vores medlemmer i turistbussektoren har rapporteret tilbage til os, at de har oplevet et omsætningstab på mindst 200 millioner kroner. Og det er første halvdel af marts alene, vil jeg gerne understrege. Det forventede tal for april er på nuværende tidspunkt på mindst 250 millioner kroner i tabt omsætning. Taxierne har siden i fredags oplevet en nedgang i omsætningen på 75 procent, og det tal forventes også kun at stige, siger Michael Nielsen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Letbanen i Aarhus fortsætter uden fejlramte tog frem til sommer
- S-togsstrækning med 500 tog dagligt skal have nyt kørestrømsanlæg
- Kontrolindsatsen virker - færre snød med billetten sidste år
- Lodsdirektør skal være driftsdirektør for danske tog
- 10 chauffører advarer om ringe sikkerhed i busser
- Vi oplever mange og gentagne fejl og mangler ved busserne
- To elektriske søstre sejler mellem øer
- Toldere stoppede rejsende med 28.000 cigaretter i bagagen
- Trafikken på Storebælt slog rekord i 2025
- Systemfejl blokerede for togdriften
- Regionaltog til Hobro skydes i gang med manér
- Rådgivere valgt til opgave på metroforlængelsen i Nordhavn
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



