Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Midttrafik medtager færre passagerer fra onsdag morgen

Tirsdag 10. marts 2020 kl: 19:01
Af: Redaktionen

På baggrund af S-Regeringens udmelding tidligere tirsdag, har alle trafikselskaber og togoperatører taget en fælles beslutning om, hvordan trængslen i busser og tog i myldretiden skal håndteres for at midste risikoen for yderligere spredning af corona-virus

Trængslen skal mindskes i alle busser. Chaufføren må derfor kun medtage det antal passager, der er siddepladser til i bussen. Når bussen er fyldt, bliver dørene lukket og bussen kører forbi de efterfølgende stoppesteder, ind til der er frie siddepladser igen. Trafikselskabet Midttrafik oplyser, at det i selskabets område ikke muligt at indsætte ekstra busser, da alt mandskab og materiel allerede er i brug i myldretiden.


Midttrafik opfordrer på det kraftigste kunder, der skal med letbanen i Aarhus, til at vente på et tog med ledige siddepladser, hvis alle sæderne i et letbanetog allerede er fyldt, når det ankommer til perronen.


Midttrafiks rejsegaranti er suspenderet på grund af force majeure.
Billetter og kort bliver ikke refunderet på grund af force majeure.


Alle busoperatører har fået instrukser om, hvordan de bedst muligt får rengjort bussen og kontaktpunkter flere gange om dagen.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Lufthavn i Sydjylland oplevede en passagervækst på 17 procent
- Lufthavn på Djursland har haft passagerfremgang
- Jobvækst samler sig i storbyer
- Havn i Nordvestvendsyssel afsluttede 2025 med 50 procent større overskud
- Mobilitetstilbud med flexbus hvert kvarter er populært
- Stor busoperatør opkøber mindre af samme slags
- Lufthavnsstation er åbnet efter udvidelse
- Togene kører atter på Gribskovbanen
- Politiet tjekkede busser og udskrev bøder
- Udvalg i Region Hovedstaden afviser præmissen om færre busser
- Færdselspolitiet tjekkede taxier og andre køretøjer i det østjyske
- Sammenlægning af to regioner kan få alvorlige konsekvenser for den regionale kollektive bustransport

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst