Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Vognmand i Brønderslev kører ud med 580 svenske heste og et hejs

Fredag 6. marts 2020 kl: 10:42
Af: Redaktionen

Vognmand i Brønderslev kører ud med 580 svenske heste og et hejs

Stiholt, der er nordjysk Scania-forhandler, har leveret en ny fire-akslet Scania R 580 med tripplebogie og opnygget med wirehejs til vognmand Michael Holst i Brønderslev i Vendsyssel. Det er den anden nye lastbil, Stiholt leverer til vognmanden inden for det seneste år

Den gang fik Michael Holst i Brønderslev leveret en ny Scania R 580, som har kørt så godt, at Michael Holst for nylig fik leveret endnu en R 580. Dermed har vognmanden fire Scania’er i vognparken, der tæller i alt seks lastbiler og primært bliver brugt til lokal entreprenørkørsel med sten, grus, jord, asfalt, containere med videre.


Den nye Scaia R 580 er opbygget med wirehejs hos Sawo i Nørresundby, der også har forberedt bilen til bagmonteret kran. Nordjysk Autolakering har malet bilen, og FL. Buur har bidraget med lidt ekstra luksus i førerhuset ud over det fabriksleverede komfortudstyr fra Scania.


Den fire-akslede og fuldt luftaffjedrede lastbil er udrustet med en drivline mølrettet til entreprenørkørsel med en 16,4-liters V8’er på 580 hk, gearkasse med overgear og to krybegear samt Opticruise automatiseret gearskift, tandembagtøj med langs- og tværgående differentialespærrer, og bagerst en styrbar støtteaksel for ekstra lasteevne og manøvreevne under trange forhold.


Det er Stiholts lastbilsælger Peter Munkholm, der har stået for handlen fra afdelingen i Aalborg, som har klargjort bilen til levering.
 
 






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Tunnel er på vej mod første kilometerpæl
- Tre-akslet city jord tiptrailer er leveret med automatisk rullepresenning
- Solceller på taget betyder mindre CO2-udledning fra diesellastbiler
- Chauffør får bøde for at køre ind i en bro i Holbæk
- Leverandør af byggematerialer og andet godt har åbnet sit nye nationale distributionscenter
- Militær mobilitet starter med civil mobilitet
- Hybridfærger skal erstatte færger fra 1984 og 1996
- Danske lastbiler får samlet mere gods på ladet
- Danske lastbiler transportarbejder mere
- 10 ud af 12 dæk skulle skiftes
- Maskintrailer med fire aksler har godt fire meter lange dobbelte ramper
- Styrket beredskab skal gøre transportsektoren mere robust

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst