Vognmand i Brønderslev kører ud med 580 svenske heste og et hejs
Fredag 6. marts 2020 kl: 10:42
Af: Redaktionen
Stiholt, der er nordjysk Scania-forhandler, har leveret en ny fire-akslet Scania R 580 med tripplebogie og opnygget med wirehejs til vognmand Michael Holst i Brønderslev i Vendsyssel. Det er den anden nye lastbil, Stiholt leverer til vognmanden inden for det seneste år
Den gang fik Michael Holst i Brønderslev leveret en ny Scania R 580, som har kørt så godt, at Michael Holst for nylig fik leveret endnu en R 580. Dermed har vognmanden fire Scania’er i vognparken, der tæller i alt seks lastbiler og primært bliver brugt til lokal entreprenørkørsel med sten, grus, jord, asfalt, containere med videre.
Den nye Scaia R 580 er opbygget med wirehejs hos Sawo i Nørresundby, der også har forberedt bilen til bagmonteret kran. Nordjysk Autolakering har malet bilen, og FL. Buur har bidraget med lidt ekstra luksus i førerhuset ud over det fabriksleverede komfortudstyr fra Scania.
Den fire-akslede og fuldt luftaffjedrede lastbil er udrustet med en drivline mølrettet til entreprenørkørsel med en 16,4-liters V8’er på 580 hk, gearkasse med overgear og to krybegear samt Opticruise automatiseret gearskift, tandembagtøj med langs- og tværgående differentialespærrer, og bagerst en styrbar støtteaksel for ekstra lasteevne og manøvreevne under trange forhold.
Det er Stiholts lastbilsælger Peter Munkholm, der har stået for handlen fra afdelingen i Aalborg, som har klargjort bilen til levering.

.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tungvognspolitiet kontrollerede affaldstransporter i færgehavn
- Norsk entreprenør har fået elektrisk lastbil med tip
- Motorvej ved Kolding får et ekstra spor
- Aarhus Havn inviterer på rundtur via nettet
- 540 heste skal trække fire-akslet anhænger
- Fælder træer og kører dem ud med ny tre-akslet forvogn med kran
- Norsk færgerederi med forbindelse til Danmark får ny ejerstruktur
- Vognmand på Nordfyn tog en overføringsanhænger med hjem
- Nordisk lastbilimportør har fået flere reservedele på hylderne
- Den nye bro over Storstrømmen får dronningenavn
- Trækker er den tredie med løve-motor
- Vognmand i Værløse valgte påhængsvogn i Hedensted
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




