Dagligvarekæde køber logistik-center på Fyn
Torsdag 28. november 2019 kl: 23:00
Af: Redaktionen3C Groups, der i 2006 købte Roulunds Fabrikker af A.P. Møller Maersk, og efterfølgende opførte Odense Nonfood Center, hvor Coop Danmark A/S siden 2009 har været lejer, har solgt lokaliteterne til netop Coop Danmark med virkning fra første november i år
Ejendommen, der ligger ud til E20 ved Odense, er på godt 72.000 kvadratmeter. Fra den distribuerer Coop både dagligvarer og nonfood til det meste af Danmark.
- Vi er tilfredse med, at denne store aftale er faldet på plads. I Coop vil vi gerne selv eje de vitale dele af vores infrastruktur. Og her er Odense Nonfood Center helt central som et af Danmarks mest moderne distributionscentre, siger koncerndirektør i Coop, Kræn Østergård Nielsen.
Odense Nonfood Center er bygget i 2008, og Coop har været lejer siden 2009. Det er det mest automatiserede af Coop’s fem store distributionscentre. De øvrige er beliggende i Hasselager ved Aarhus, Aalborg, Albertslund og Brøndby. Det er det eneste, hvor Coop ikke selv har ejet ejendommen.
- Vi købte de tidligere Roulunds Fabrikker i 2006 af A.P. Møller Maersk, og siden 2008 har vi haft et fortrinligt samarbejde med Coop. Derfor glæder det os, at vi med handlen sikrer Coop’s fortsatte tilstedeværelse i Odense. Det er et markant signal med gode langsigtede perspektiver, at Coop ønsker at fastholde deres centrale placering i Odense, siger ejer og koncernchef Niels Thorborg, 3C Groups.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Pakkedistributør er klar til at åbne sit nye distributionscenter i Randers
- Nye små elektriske varebiler får Danmarkspremiere i november
- Godt hver tredie var fra det østlige Sverige
- Der er kommet flere nye lastbiler ud at køre
- Udsvingene har været større i 2025
- Aftale om dødsulykker og asbest er god
- Arbejde med tunnel i København bliver øget
- Transportvirksomhed i København er gået konkurs
- Esbjerg Havn udvides med 53 hektar
- Politi udtog udenlandsk lastbil til kontrol og fandt fire paller med puff bars
- Dansk opbyggervirksomhed med forsvarsaktiviter skal levere komponenter til luftforsvar
- Vognmand har hentet to tiptrailere hjem til reden i Lundby
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |