Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Kontrol afslørede problemer med cabotage-dokumentation

Lørdag 28. september 2019 kl: 21:25
Af: Redaktionen

Onsdag 25. september kontrollerede politiets Tungvogncenter Nord sammen med Told og Færdselsstyrelsen lastbiler på havnen i Aarhus. Kontrollen afdækkede blandt andet manglende dokumentation for lovlig cabotagekørsel

Ved kontrollen kunne blandt andet en udenlandsk vognmand ikke fremskaffe al den påkrævede dokumentation i forhold til retten til at køre cabotage, hvorfor overtrædelserne blev sanktioneret med en bøde på 15.000 kroner.


De resterende overtrædelser gjaldt forskellige forhold, som relaterede sig til godsloven. Ifølge politiet kørte adskillige lastbiler uden navn på registreret bruger. 


- Bøden herfor er 5.000 kroner, siger den ansvarlige for politiets kontrol, politikommissær Claus Kjær-Pedersen.


Han fremhæver en lidt speciel detalje hvor en spansk vognmand havde en lastbilchauffør fra Ecuador. 


- Det er ikke hver dag, vi ser en chauffør komme fra den side af jordkloden, siger Claus Kjær-Pedersen, der bemærker, at alle papirerne var i orden på den transport.
 




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Vognmand fra Vesthimmerland valgte vogn med gående gulv
- Akutplan giver klarere rammer for vognmændenes omstilling
- Transportorganisation holder fast i sin stævning af Staten
- Ny sanktionsmodel - stadig flest bøder på 9.000 kroner
- Vognmandsorganisation ser positivt på elektrisk netaftale
- Bredt flertal i Folketinget har vedtaget en akutplanen for elnettet
- Bro på E45 i Nordsverige var for svag til at bære særtransport på 100 ton
- Motorvej E45 får tre nye støjskærme ved Aarhus
- Lastbilchauffør kørte med væltet last
- Broen over Øresund bliver lukket torsdag aften
- Polsk chauffør havde udeklarerede cigaretter på ladet
- Flere kom til skade i trafikken sidste år

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst