Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Kontrol afslørede problemer med cabotage-dokumentation

Lørdag 28. september 2019 kl: 21:25
Af: Redaktionen

Onsdag 25. september kontrollerede politiets Tungvogncenter Nord sammen med Told og Færdselsstyrelsen lastbiler på havnen i Aarhus. Kontrollen afdækkede blandt andet manglende dokumentation for lovlig cabotagekørsel

Ved kontrollen kunne blandt andet en udenlandsk vognmand ikke fremskaffe al den påkrævede dokumentation i forhold til retten til at køre cabotage, hvorfor overtrædelserne blev sanktioneret med en bøde på 15.000 kroner.


De resterende overtrædelser gjaldt forskellige forhold, som relaterede sig til godsloven. Ifølge politiet kørte adskillige lastbiler uden navn på registreret bruger. 


- Bøden herfor er 5.000 kroner, siger den ansvarlige for politiets kontrol, politikommissær Claus Kjær-Pedersen.


Han fremhæver en lidt speciel detalje hvor en spansk vognmand havde en lastbilchauffør fra Ecuador. 


- Det er ikke hver dag, vi ser en chauffør komme fra den side af jordkloden, siger Claus Kjær-Pedersen, der bemærker, at alle papirerne var i orden på den transport.
 




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Genanvendelse i anlægsprojekter kan spare op til 90 procent af råstofferne og skære ned på lastbiltransporterne
- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Direktør forlader autotransportør efter halvandet år
- Polsk mand blev taget med godt halvanden million cigarettet i varerummet
- Lastbil væltede under arbejde med kran
- 65-årig mand mistede livet
- Vognmænd betaler prisen for manglende styr på udbygning af elnet
- Styringen af udbygningen af elnettet er meget utilfredsstillende
- Affaldsvirksomheder inviterer inden for på deres anlæg
- Tip-trailer har tvangsstyret bagerste aksel
- Bygherrer går sammen om fælles digitale spilleregler for infrastruktur og anlæg
- Producent af elektriske varebiler har stadig dieselbiler på programmet

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst