Kontrol afslørede problemer med cabotage-dokumentation
Lørdag 28. september 2019 kl: 21:25
Af: RedaktionenOnsdag 25. september kontrollerede politiets Tungvogncenter Nord sammen med Told og Færdselsstyrelsen lastbiler på havnen i Aarhus. Kontrollen afdækkede blandt andet manglende dokumentation for lovlig cabotagekørsel
Ved kontrollen kunne blandt andet en udenlandsk vognmand ikke fremskaffe al den påkrævede dokumentation i forhold til retten til at køre cabotage, hvorfor overtrædelserne blev sanktioneret med en bøde på 15.000 kroner.
De resterende overtrædelser gjaldt forskellige forhold, som relaterede sig til godsloven. Ifølge politiet kørte adskillige lastbiler uden navn på registreret bruger.
- Bøden herfor er 5.000 kroner, siger den ansvarlige for politiets kontrol, politikommissær Claus Kjær-Pedersen.
Han fremhæver en lidt speciel detalje hvor en spansk vognmand havde en lastbilchauffør fra Ecuador.
- Det er ikke hver dag, vi ser en chauffør komme fra den side af jordkloden, siger Claus Kjær-Pedersen, der bemærker, at alle papirerne var i orden på den transport.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Kommune har beholdt postomdeler
- Modelprogram bliver udvidet
- Ny leverandør sikrer batterier til svenske lastbiler
- Dyrere transport får engrosvirksomhed til at nytænke afhentning
- Vognmand i Randers tog to af samme slags
- Tip-trailer med fire-aksler har plads til 37 kubikmeter jord under automatisk rullepresenning
- Mindre elektrisk varebil har fået større batteri-kapacitet
- Overenskomster kan findes hos vognmandsorganisation
- Vejle-virksomhed har fået ny direktør
- 15 meter lang trailer kan rumme godt 100 kubikmeter
- Ny viden kan bidrage til bedre dyrevelfærd
- To lastbilchauffører var påvirkede af narko
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





