Vognmand fejrede 25-års jubilæum med ny bil
Fredag 20. september 2019 kl: 12:41
Af: Redaktionen
Vognmand Rene Krogshave fra Dall Villaby syd for Aalborg kunne for nyligt fejre sit 25-års jubilæum bag rattet i egen forretning, der råder over i alt tre lastbiler. Vognmanden markerede sit jubilæum med at få leveret en ny Scania R 500 med kran og hejselad. Men selv om bilen blev leveret i forbindelse med hans eget forretningsjubilæum, lod han den generøst gå videre til chauffør Niels Knudsen
![]() |
- Den nye R 500 er vores anden Scania R 500 i den nye generation. Den første fik vi leveret for knapt et år siden som en fire-akslet med tandemtræk og tripple-bogie samt aftagelig 26 tm-kran, mens jeg selv kører rundt i firmaets ældste bil, en seks år gammel fire-akslet Scania R 490 med en 50 tm-kran.
Den nye Scania R 500 er opbygget med en HMF 3220-kran samt et 24-tons HMF wirehejs og VBG kærretræk. Opbygningen har Rene Krogshave selv haft ansvaret for. Montering af kran, hejs, værktøjsskabe med videre er udført af Højbjerg Maskinfabrik i Nørre Sundby, mens Nordjysk Autolakering har stået for maling af både førerhus og chassis.
Scania-chassiset er leveret af lastbilsælger Peter Munkholm fra Stiholt i Aalborg. Det er udrustet med samme motor- og gearkassekombination som Rene Krogshaves første R 500 i den nye Scania-generation, nemlig 13-liters seks-cylindret rækkemotor på 500 hk i kombination med 14-trins gearkasse med to krybegear og fuldautomatisk Opticruise gearskiftesystem. I modsætning til den første R 500, som er udrustet med triplebogie med tandemtræk samt styrbar bogieaksel bag trækakslerne, er den nye specificeret som traditionel 8x2*6 - en bil med to foraksler, én trækaksel samt styrbar bogieaksel bag trækakslen.
Førerhuset på den nye bil er Scania’s mellemlange CR17 med normal taghøjde. Chauffør Niels Knudsen kan blandt andet glæde sig over Premium førerstol med læderbetræk og indbygget ventilation, klapsæde i passagersiden, stort Infotainment-system med integreret navigation og LED-forlygter. Førerhuset er desuden udrustet med hvileudrustning bag sæderne samt opbevaringsrum med udvendig adgang i begge sider til for eksempel handsker, værktøj og personligt udstyr, som chaufføren ikke vil have ind i førerhuset.

.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Britisk rederi-koncern udvider kapaciteten til og fra Tilbury øst for London
- Omsætningen steg hos dansk rederikoncern
- Ny EU-aftale om CO2-beregning er en god nyhed
- Antallet af konkurser faldt i oktober - med store forskelle mellem regioner og brancher
- Ny fabrik i Fredericia skal håndtere tre millioner dåser og flasker - dagligt
- Rederikoncern vil skære sine omkostninger ned med 300 millioner kroner
- Øresundshavn tester rengøringsrobot til containere
- EU-formandskabet lukker foreløbig aftale om opgørelse af drivhusgasemissioner fra transporttjenester
- El-lastbil kører 1.000 kilometer dagligt - fem dage om ugen
- Lastbil og busser kan tanke flydende brændstof på nyt anlæg i Viborg
- Svensk-dansk postkoncern udsteder endnu en grøn obligation
- Ny slamsuger til udlejning er med fire luftaffjedrede aksler
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |






