Station på Sydfyn skal have ny perron
Tirsdag 3. september 2019 kl: 14:04
Af: RedaktionenBanedanmark er begyndt at bygge ny perron i Kværndrup. Perron 1 får dermed et tiltrængt løft og skal stå klar til december
De forberedende arbejder er sat i gang på stationen i denne uge, hvor Banedanmark river perron 1 ned for at erstatte den med en ny 90 meter lang perron. Af hensyn til både naboer og passagerer har Banedanmark valgt at installere en såkaldt platformsperron. Det betyder, at elementerne til perronen, der er over fem meter lange, bliver støbt på en betonelementfabrik, hvorefter Banedanmarks entreprenør samler og monterer dem på borede pæle på byggepladsen.
- Passagererne kommer igen til at kunne benytte perronen ved spor 1, og det giver både fordele for passagererne og bedre muligheder for, at togene kan krydse på Kværndrup Station. Perronen kommer til at stå klar i december, og den bliver udstyret med blandt andet ledelinjer, så synshandicappede får bedre ved at orientere sig, siger anlægschef i Banedanmark, Tom Serup Andersen.
Entreprenørarbejdet bliver stillet i bero, mens Egeskov Marked afvikles over tre dage fra 13. til 15. september.
- Vi har fået mange henvendelser fra borgere, som er bekymrede for, om det påvirker togdriften. Toget kører, som det plejer fra spor 2, mens arbejdet står på, og arbejdet med at bygge den nye perron har stort set ingen effekt for køreplanen, fordi togene i forvejen ikke standser ved perron 1, siger Tom Serup Andersen.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- 33-årig mand er blevet dømt for voldtægt i regionaltog
- Fredag 11. juli 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Forsøg med ny flexbus-rute skal give bedre kollektiv trafik i landområder
- Flere el-busser kommer ud at køre på Sjælland
- Flypassagerers rettigheder er i fare for forringelse
- De første batteritog må køre på danske skinner
- Nye anbefalinger bør følges op med massive investeringer i den kollektive trafik og mobilitetsløsninger
- Uddannelsesorganisation åbner for chaufføruddannelse til bus i Rødekro
- 50-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler
- Næste uge gennemfører Motorstyrelsen en større kontrol på Fyn
- Samarbejde kommer på sporet med direkte tog til Berlin og Prag
- Det kan der være noget i, sagde manden......
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |