Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Frøstrup-vognmand har transport på krogen

Onsdag 31. juli 2019 kl: 08:42
Af: Redaktionen

Kims Containerservice i Frøstrup i Thy har taget en ny fire-akslet Scania opbygget med et Multilift i brug. Monteringen af kroghejset er foretaget i opbyggervirksomheden Sawo’s afdeling i Thisted

Frøstrup-vognmand har transport på krogen
SAWO Thisted har leveret en ny opbygning med et Multilift XR24ZL kroghejs monteret. Chassiset kroghejset er monteret på er et Scania R 500 4-akslet 2+2 chassis med CR20N førerhus og akselafstand på 4.750 mm. 


Kroghejset - et Multilift XR24ZL -  har knækarm, som kan forskydes 1.100 + 800 millimeter. Det er lavtbygget med en lavere ramme for at mindste totalhøjden på køretøjet, når der køres med containere.


Multilift kroghejset er yderligere udstyret med ilgang og hurtigtip samt automatisk sekvenskontrol. Sawo har lavet aluminiumsinddækning over den monterede værktøjskasse og brændstoftank. 


Opbygningen er leveret til Kims Containerservice i samarbejde med lastbilforhandleren Im. Stiholt A/S. 




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Vognmand i Holte havde sin nye bil på udstilling
- En af transportbranchens vigtigste kampe er et opgør med administrativt bøvl og urimelige afgifter
- Renovationsselskab fik Transportens Lærepladspris 2025
- Arbejdsgiverformand fortsætter
- Lavere aktiviteter i Tyrkiet påvirkede godsmængderne hos rederikoncern
- Varebiluddannelse kører ind hos kursusudbyder i Esbjerg
- Fredag 12. september 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Britiske operatører kårer atter DAF til årets flådelastbil
- Pulje skal bidrage til færre arbejdsulykker på transportområdet
- 38-årig mand blev sigtet for tyveri af dieselolie
- Energiselskab byder på årets el-lastbil
- Svensk transportvirksomhed har solgt sit danske datterselskab

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst