Klik venligst

Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Fagforbund vil have pengene ud af busserne

Søndag 21. juli 2019 kl: 22:37
Af: Redaktionen

Efter en række episoder, hvor buschauffører er blevet truet eller overfaldet, vil fagforbundet 3F, der blandt andet organiserer buschauffører, vil have penge og kontrol ud af busserne - og en flugtvej i venstre side af busserne. Ifølge 3F’s oplysninger skete der i juni otte grove overfald på bus- og taxichauffører

- Der er ingen tvivl om, at vold mod chauffører er stigende, ud fra hvad vi hører fra medlemmerne. Vi har ikke statistik på det, men ved, at der sker underrapportering af voldstilfælde, siger miljøkonsulent i 3F’s Transportgruppe Kjeld H. Jensen til Fagbladet 3F.


Kjeld H. Jensen peger over for Fagbladet på, at overfaldene for buschaufførernes vedkommen stort set altid sker i forbindelse med betaling og kontrol.


Der findes ikke et totalt overblik over antallet af episoder, hvor chauffører er blevet udsat for vold eller er blevt overfaldet. Og det er langt fra alle sager, der bliver anmeldt. En søgning i mediedatabasen Infomedia viser ifølge Fagbladet, at der i juni skete otte grove overfald på chauffører i busser og taxier.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Midtjysk busselskab er kørt til rekonstruktion
- Billet til 15 kroner skal gælde for alle til alle busser og letbanetog
- Budgetforlig i Aarhus skal give forbedre fremkommeligheden for alle trafikanter
- Hvad kan få gymnasieelever til at tage cyklen
- En ombygget container står klar til cykler i Hedensted
- 55-årig mand cyklede ud for an et tog
- Tre unge drenge kastede sten mod S-tog
- Specialfartøj er testet og klar til tunnelelement med kælder
- August lå på samme lanemeter-niveau som sidste år
- Hvordan sikrer vi god kollektiv mobilitet på landet
- På banen til Sønderborg nåede to det ikke sidste år...
- Kampagne skal få gående, cyklister og bilister til at respektere signaler og bomme

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst