Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Beton-virksomhed har fået to nye Scania’er på Grenen

Søndag 14. april 2019 kl: 16:00
Af: Redaktionen

Skagen Cementstøberi A/S, der i daglig tale kaldes Skagen Beton, har fået leveret to nye tre-akslede Scania R 500 af Stiholt i Aalborg

Beton-virksomhed har fået to nye Scania’er på Grenen
Hos Skagen Beton kommer de to nye tre-akslede trækkere ind i en familie med et par Scania R 560 samt yderligere et halvt hundrede lastbiler. Skagen Beton beskæftiger sig dels med at producere forskellige betonvarer på seks forskellige betonværker i Nordjylland, og dels med vognmandskørsel, udlejning af containere og køreplader, slamsugning med mere.


De to nye Scania ser ved første blik ens ud, men er lidt forskellige bag sideskørterne. Stiholt i Aalborg har opbygget den ene med hydraulikanlæg til kørsel med eksempelvis tipsættevogn og den anden med hydraulikanlæg og skruekompressor til kørsel af eksempelvis cement i silotrailer. Fælles for dem er, at de både skal køre i Danmark og internationalt til blandt andet Tyskland og Benelux-landene.


De nye Scania’er er leveret med sekscylindrede rækkemotorer på 500 hk, 14-trins gearkasser med retarder og automatisk Opticruise gearskiftesystem samt enkeltreducerede bagtøjer. Førerhusene er Highline-førerhuse med højt til loftet, Premium-stole med læderindtræk, Premium lyd- og navigationsanlæg, komplet LED lyspakke for og bag inklusiv arbejdslys, sidemarkeringslys, kørelys, rotorlys og meget mere.


Bilerne er leveret af Stiholt’s lastbilsælger Christian Pedersen.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Mindre elektrisk varebil har fået større batteri-kapacitet
- Overenskomster kan findes hos vognmandsorganisation
- Vejle-virksomhed har fået ny direktør
- 15 meter lang trailer kan rumme godt 100 kubikmeter
- Ny viden kan bidrage til bedre dyrevelfærd
- To lastbilchauffører var påvirkede af narko
- Varebiler bliver stjålet 10 gange oftere end personbiler
- Politiet i Rostock efterlyser sættevogn med slik for 1.868.132 kroner
- Antallet af nyregistrerede el-lastbiler er fordoblet
- Transportminister Thomas Danielsen sminkede vejafgift med forkerte oplysninger
- To trækkere er opbygget til forskellige opgaver - og leveret til den samme
- Den svenske regering åbner for udenlandske transportører

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst