Volvo Busser har lukket for salget af nye busser i Danmark
Onsdag 6. marts 2019 kl: 10:56
Af: Jesper ChristensenFra 1. marts i år vil Volvo Busser ikke sælge nye busser i Danmark. Baggrunden er, at produktionskapaciteten hos Volvo Busser ikke kan følge med efterspørgslen i Europa. Derfor koncenterer Volvo Busser sig fremover om færre markeder
Landechef hos Volvo Busser i Danmark, Bruno Hansen, oplyser, at allerede indgåede ordrer vil blive leveret, ligesom Volvo Busser vil leve op til sine forpligtelser med hensyn til garanti og service.
Bruno Hansen oplyser også, at han sammen med medarbejderne hos Volvo Busser vil koncentrere kræfterne fra nu af og i de kommende måneder om at sikre et ordenligt fundament for service og vedligeholdelse af de mange Volvo-busser, som busvognmændene i Danmark har kørende.
- Vi skal behandle kunderne ordentligt, siger Bruno Hansen.
Ifølge De Danske Bilimportørers månedsstatisk var der ved årsskiftet registreret 1.641 Volvo-busser i Danmark ud af en total bestand på 8.989 busser over 3,5 ton. Dermed er Volvo det næststørste busmærke i Danmark foran Scania med 1.065 og efter Mercedes-Benz med 2.967.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- 33-årig mand er blevet dømt for voldtægt i regionaltog
- Fredag 11. juli 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Forsøg med ny flexbus-rute skal give bedre kollektiv trafik i landområder
- Flere el-busser kommer ud at køre på Sjælland
- Flypassagerers rettigheder er i fare for forringelse
- De første batteritog må køre på danske skinner
- Nye anbefalinger bør følges op med massive investeringer i den kollektive trafik og mobilitetsløsninger
- Uddannelsesorganisation åbner for chaufføruddannelse til bus i Rødekro
- 50-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler
- Næste uge gennemfører Motorstyrelsen en større kontrol på Fyn
- Samarbejde kommer på sporet med direkte tog til Berlin og Prag
- Det kan der være noget i, sagde manden......
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |