Dansk flyselskab holder rute mellem Esbjerg og Aberdeen i luften
Mandag 18. februar 2019 kl: 12:44
Af: RedaktionenDet britiske flyselskab, British Midland Regional Limited, meddelte lørdag, at selskabet indstillede sine flyvninger på alle ruter - deriblandt ruten mellem Esbjerg og Aberdeen, da selskabet ikke så nogen mulighed for at føre sine aktiviteter videre og derfor erklærede sig selv konkurs. Ruten mellem Esbjerg og Aberdeen blev med kortvarsel genoptaget af det danske flyselskab - DAT, Danish Air Transport
DAT, Danish Air Transport, der driver en rute mellem Esbjerg og Stavanger, oplyser, at selskabet flyver mellem Esbjerg og Aberdeen med første forbindelse mandag 25. februar.
Til at begynde med vil DAT flyve på mandage, onsdage, torsdage og fredage.
- Det er med stor glæde, at vi åbner flyvninger til Aberdeen, siger Jesper Rungholm, der er direktør i DAT.
- Vi åbnede vores rute til Stavanger i 1996, og siden har vi haft et godt øje til Aberdeen-ruten. som passer perfekt til vores Stavanger flyvninger, som er en vital del af olieindustriens logistik, siger han videre.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Norsk flyselskab vil udbetale udbytte for første gang
- Flypassagerers rettigheder er i fare for forringelse
- Lufthavn kom ud af 2024 med et underskud 82,3 millioner kroner
- Lufthavn på Djursland har oplevet fremgang i årets første seks måneder
- Brancheorganisation på energiområdet får ny politisk chef
- Fortroligt notat om lufthavn er blevet lækket
- Nordjylland har fået direkte flyforbindelse til Grønland
- Lufthavn på Fyn kom ud med underskud
- Den norske stat har tjent en halv milliard på salg af aktier i flyselskab
- Flere flyver via lufthavnen i København
- Passagertal nåede sit bedste maj-tal i over ti år
- Passagertal i lufthavn ved Limfjorden var tæt på 2022-tal
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |