Stor europæisk transportvirksomhed tester i gas-lastbiler
Torsdag 14. februar 2019 kl: 11:58
Af: Jesper ChristensenGirteka Logistics, der har hovedsæde i Litauen og opererer omkring 5.600 trækkende enheder, testede sidste år en Iveco Stralis 460 NP LNG. Lastbileren, der får sin energi fra en tank med flydende naturgas, bliver nu fulgt op af yderligere to Iveco Stralis med gasmotorer. Hvis gassen i tankene er flyende biogas, kan CO2-udslippet begrænses med op til 85 procent i forhold til en tilsvarende bil, der kører på fossil dieselolie
![]() |
Girteka Logistics erfaringer med den første gasdrevne Iveco Stralis er, at chaufførerne har kunnet køre 1.500 km på en tankfuld gas. Lastbilen med gasmotor blev testet i Holland, Belgien, Luxembourg og Frankrig, da de lande i dag er de bedst dækkede med LNG-tankstationer.
Den litauiske transportkoncern fremhæver også, at udslippet af NOx’er og partikler bliver reduceret med op til 95 procent.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tysk lastbilproducent har valgt dansk virksomhed som ladeplatform
- Fejl i teknikken viser bødesystemets kompleksitet
- Ni uberettigede vejafgiftsbøder er blevet annulleret
- Transportfond støtter 26 projekter
- Vejforening får midlertidig sekretariatschef
- Lov åbner for motorvejsanlæg i Midtjylland
- Hollandsk distributionsbil er blevet hædret i Irland
- Vognmand i Nordsjælland har fået ny tre-akslet forvogn med wirehejs
- Uddannelsescenter får støtte til både lagerautomat og droner
- AMU-center får støtte til at sende fire hold ud i verden
- To tredjedele anser teknologi for at være afgørende for vækst
- Røde postkasser bliver solgt - og penere går til Danmarks Indsamling
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)





