Terminal-operatør har skåret ned på energiforbruget
Mandag 11. februar 2019 kl: 11:15
Af: RedaktionenAPM Terminals har gennem et systematisk arbejde med miljøforbedringer, både teknisk og operationel, skåret ned på sit energiforbrug på terminalen i Göteborg. Initiativer som LED-belysning på kraner, mere effektiv kranbrug og kortere køreveje har givet målbare miljøforbedringer - både på terminalen, men også i Göteborg som helhed
![]() |
Siden 2017 har APM Terminals i Göteborg også skiftet til biogas til opvarmning af lokaler. Biogas er i sig selv en klima-neutral opvarmningsform. APM Terminals oplyser, at de samlede effektivitetsforbedringer og udvælgelsen af biogas til opvarmning har resulteret i en reduktion på ca. 1.200 tons CO2 pr. år.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Lavere aktiviteter i Tyrkiet påvirkede godsmængderne hos rederikoncern
- Skærver og fast biobrændsel opvejede fald i import af fossile brændsler
- Den største havn ved Limfjorden skruer op for forventningerne
- Lodsselskab skal have ny direktør
- Politiet har sigtet 15 personer efter demonstration på Aarhus Havn
- Havn i Vendsyssel er klar til første etape af havneudvidelse
- Energihavn i Malmö får nyt jernbanespor og øger intermodaliteten
- De maritime uddannelser forsætter fremgangen
- Færger fragtede mere fragt og færre passagerer i juli
- Toldstyrelsen tjekke skibe og fandt ulovlige cigaretter
- Passagertallet var det højeste i 25 år
- Flere midler til Søfartsstyrelsens kontrol af skyggeflåde er vigtigste maritime nedslagspunkt i finanslovsudspil
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |