Terminal-operatør har skåret ned på energiforbruget
Mandag 11. februar 2019 kl: 11:15
Af: RedaktionenAPM Terminals har gennem et systematisk arbejde med miljøforbedringer, både teknisk og operationel, skåret ned på sit energiforbrug på terminalen i Göteborg. Initiativer som LED-belysning på kraner, mere effektiv kranbrug og kortere køreveje har givet målbare miljøforbedringer - både på terminalen, men også i Göteborg som helhed
![]() |
Siden 2017 har APM Terminals i Göteborg også skiftet til biogas til opvarmning af lokaler. Biogas er i sig selv en klima-neutral opvarmningsform. APM Terminals oplyser, at de samlede effektivitetsforbedringer og udvælgelsen af biogas til opvarmning har resulteret i en reduktion på ca. 1.200 tons CO2 pr. år.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Færgerederi henter sin nye direktør hos terminalselskab i Holland
- Kvartalsrapport fra rederikoncern viser markant fremgang
- Islandsk rederi forlænger aftale med svensk øresundshavn
- Grønlandske farvande venter dansk isbryder
- Hollandske toldere fandt 800 kg narkotika på fragtskib i Amsterdam
- Rederi-bestyrelse skal have ny formand
- Somaliske pirater har kapret fragtskib
- Rederiorganisation melder om øget pirateririsiko ud for Somalia
- Fynsk havn ud til Lillebælt får rolle i stenrevsprojekt
- Rederi vinder diversitetspris for tredie gang
- Mindre godsmængder prægede juli
- Singapore-rederi flytter sine sjællandske container aktiviteter til Kalundborg
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




