Terminal-operatør har skåret ned på energiforbruget
Mandag 11. februar 2019 kl: 11:15
Af: RedaktionenAPM Terminals har gennem et systematisk arbejde med miljøforbedringer, både teknisk og operationel, skåret ned på sit energiforbrug på terminalen i Göteborg. Initiativer som LED-belysning på kraner, mere effektiv kranbrug og kortere køreveje har givet målbare miljøforbedringer - både på terminalen, men også i Göteborg som helhed
![]() |
Siden 2017 har APM Terminals i Göteborg også skiftet til biogas til opvarmning af lokaler. Biogas er i sig selv en klima-neutral opvarmningsform. APM Terminals oplyser, at de samlede effektivitetsforbedringer og udvælgelsen af biogas til opvarmning har resulteret i en reduktion på ca. 1.200 tons CO2 pr. år.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Rapport fortæller om kvinder som sømænd
- Rederikoncern melder om afdæmpet udvikling
- Transportministeren inviterer til ø-topmøde
- Danskbaseret transportkoncern er ny olympisk logistik- og transportpartner
- Britisk rederi-koncern udvider kapaciteten til og fra Tilbury øst for London
- Omsætningen steg hos dansk rederikoncern
- Ny EU-aftale om CO2-beregning er en god nyhed
- Rederikoncern vil skære sine omkostninger ned med 300 millioner kroner
- Øresundshavn tester rengøringsrobot til containere
- Transportpakke skal støtte mere bæredygtig luft- og søfart
- Kapsejlads for høje skibe begynder i Aarhus og slutter i Aalborg
- Dansk rederi sælger 23 år gammelt skib og indsætter et lidt større på Middelhavnsrute
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |






