Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
ØSTRE LANDSRET:

Udenlandske chauffører i danske lastbiler skal betale skat i Danmark

Fredag 4. januar 2019 kl: 12:22
Af: Jesper Christensen

En dansk vognmandsvirksomhed med omkring 300 lastbiler indregistreret i Danmark - ifølge Fagbladet 3F er der tale om Kim Johansen International Transport A/S i Greve - er blevet pålagt at indeholde A-Skat og AM-bidrag fra 20 september 2012 for den kørsel og det arbejde, som omkring 700 chauffører fra udenlandske datterselskaber har udført i Danmark for det danske moderselskab. Sagen har kørt ved domstolene i en længere periode, men er nu afsluttet med en dom i Østre Landsret. Dommen bekræfter, at Skatteministeriets opfattelse af, at der er tale om arbejdsudleje, svarer til lovgivningen

Ifølge dommen har lønudgiften til chaufførerne samlet været på 68 millioner kroner. Løndelen vedrørende kørslen i Danmark udgør 3,3 millioner kroner. AM-bidrag og skat udgør årligt omkring 1,16 millioner kroner, hvilket svarer til 1,7 procent af den samlede løn.


Det fremgår af dommen, at det danske selskab har betalt omkring 580 kroner pr. kalenderdag. Beløbet går til dækning af alle de omkostninger, som det udenlandske datterselskab måtte afholde, og som er forbundet med chaufførernes ansættelse.


Østre Landsret lægger i sin dom vægt på, at kerneområdet for moderselskabet i Danmark er at udføre transportopgaver og for at varetage denne opgave skal der nødvendigvis være chauffører til at køre lastbilerne og udføre transporterne. Transporterne kan således ikke foretages uden egne eller indlejede chauffører, hvorfor de må anses for at være en integreret del af det danske selskabs aktivitet.


Interesserede kan læse dommen fra Østre Landsret her:


Fakta om leje af medarbejdere fra udlandet
  • Hvis man som dansk virksomhed lejer en medarbejder, der bor i udlandet og har en udenlandsk arbejdsgiver, skal medarbejderen betale skat efter reglerne om arbejdsudleje
  • Skatten er 8 procent i am-bidrag og 30 procent i arbejdsudlejeskat
  • Man skal som virksomhed sørge for, at skatten bliver betalt
  • Reglerne om arbejdsudleje gælder, uanset om den udenlandske arbejdsgiver er momsregistreret i Danmark

Interesserede kan se mere her:

(Kilde: Skat.dk) 




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Bus- og lastbilproducent kører ind i Danmark med finansieringsløsniger
- Vognmand fra Vendsyssel valgte to forskellige vogne fra samme leverandør
- Fredag 21. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Toldere stoppede lastbil med 2,3 ton ulovlig frugt og grønt
- Elektriske lastbiler fra Holland får Truck of the Year-prisen
- Energiselskab investerer over en halv milliard i nye motorvejsstationer og butikker
- Røde postkasser er ved at forsvinde - nye dukker op i pakkebutikker
- Vognmand fra Herfølge har taget ny tip-trailer til 83 kubikmeter skrot i brug
- To mænd blev fanget af politihund under indbrud i et lager
- Puljemidler går til 920 el-lastbiler
- Motorvejsløsning mellem Næstved og Rønnede får tilført 70 millioner kroner
- Påvirket chauffør gled af vejen med sin lastbil

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst