Aalborg Lufthavn blev i juli benyttet af 153.129 passagerer
Torsdag 2. august 2018 kl: 08:38
Af: RedaktionenI løbet af juli rejste rejste 153.129 passagerer til og fra Aalborg Lufthavn mod 135.423 i juli sidste år. Det svarer til en fremgang på 13,1 procent. Det er særligt udenrigstrafikken og indenrigstrafikken, der har markeret sig med fremgang
![]() |
På indenrigsområdet rejste 53.767 passagerer til og fra Aalborg Lufthavn i juli i år mod 51.409 passagerer i juli sidste, hvilket gav en vækst på 4,6 procent.
- Selvom en stor del af de erhvervsrejsende holder sommerferie, er indenrigstallene positive. Det siger noget om, at København også har været et feriemål i juli. Hertil kommer, at rigtig mange passagerer har benyttet Københavns Lufthavn som transit til ferierejser ud i verden. Bornholm har også været meget populær i juli. Her har der været udsolgt ved stort set alle afgange, siger Søren Svendsen, der er direktør i Aalborg Lufthavn.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Egyptisk flyselskab åbner direkte rute fra Aalborg
- Danmarks første indenrigsrute med 40 procent bæredygtigt flybrændstof er lettet
- Knap 19 millioner rejste med fly fra en dansk lufthavn
- Flere passagerer fløj via lufthavn ved Limfjorden
- Lufthavn på Djursland nåede op på 31.137 passagerer
- Bæredygtige alternative brændstoffer inden for luftfart og maritim transport var i centrum
- Lufthavn mellem Viborg og Herning har skiftet navn
- Flypassager havde skjult knap 2,5 kg herion i en kuffert
- Toldstyrelsen justerer toldekspeditionernes nye åbningstider
- Norsk fly-koncern nåede nye økonomiske højder - med øget udbyttet til aktionærer
- 9 ud af 10 kræver klimaafgift på privatfly
- Forskere skal kortlægge luftforurening i arbejdsmiljøet i lufthavne
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |






