Maritime virksomheder fusionerer og skaber nye arbejdspladser
Onsdag 19. juli 2017 kl: 08:27
Af: RedaktionenHirtshals virksomheden Nortech Marine fusioner med SL Power Service fra Faaborg, hvilket foreløbigt vil skabe seks nye arbejdspladser i Hirtshals. Foruden de seks nye arbejdspladser, forventer Christian Andersson, der er stifter af Nortech Marine, at fusionen vil medføre endnu flere arbejdspladser på Hirtshals Havn
- De første seks arbejdspladser på værkstedet i Hirtshals, vil blive etableret i starten af efteråret, men vi forventer, at der er endnu flere på vej, siger Christian Andersson.
Siden Christian Andersson startede Nortech Marine i 2015 har virksomheden udviklet sig hurtigt, og fusionen med SL Power Service er et skridt i udviklingsprocessen. Fusionen giver det nye firma, som vil køre videre under navnet SL Power A/S, mulighed for at vokse endnu mere.
I forbindelse med fusionen kommer der til at ske meget i Hirtshals, da det nye firma får volumen til at etablere et værksted på1.100 kvadratmeter samt et værkstedskontor i Hirtshals.
- Hirtshals ligger ideelt i forhold til norske kunder, så det forventer jeg mig meget af, siger Christian Andersson.
Han tilføjer, at det nye firma vil stå stærkt i fremtiden, da Nortech Marine har specialitet sig i motorer, gear og propeller af mærket Wärtsilä, mens SL Power Service er specialiseret indenfor mærket MaK.
I det nye SL Power A/S bliver stifteren af SL Power Service, Sonni Lundin, administrerende direktør, mens stifteren af Nortech Marine, Christian Andersson, bliver teknisk direktør.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Hybridfærger skal erstatte færger fra 1984 og 1996
- Danmarks største erhvervshavn opjusterer efter første halvår
- Limfjordshavn har bestilt et nyt hybridt landstrøms- og batterisystem
- Kongeskib fra miniland blev solgt for 60.000 kroner
- Aarhus Havn har fået nye ugenlige anløb med forbindelse til Asien
- August lå på samme lanemeter-niveau som sidste år
- Rederikoncern udnævner ny chef for det digitale og information
- Limfjordshavn er vokset i første halvdel af jubilæumsår
- Færger sejlede med flere passagerer
- Containerskibe sejlede mere gods direkte mellem Sverige og Asien
- Færgerederiernes bestyrelse har fået nyt medlem
- To færger på tilsammen 117 år sejler på sidste vers
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |



