Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Skraldemangel betyder fyldte trailere

Fredag 25. november 2011 kl: 09:30
Af: Redaktionen

Horsens Kraftvarmeværk er begyndt at købe skrald i England for at skaffe el til nettet og varme til borgerne i Horsens Kommune. Købet betyder øget efterspørgsel efter transport fra England til Danmark

Den øgede efterspørgsel efter transport betyder ifølge Karsten Thiessen, der er driftchef på Horsens Kraftvarmeværk, at en række transportører, der har transporter til England, kan udnytte deres kapacitet bedre, når der er mulighed for at få fyldt engelsk affald i trailere, som hidtil har skullet sendes tomme tilbage til Danmark, fordi der er en ubalance i de transporterede mængder mellem de to lande.

- Danmark har jo stor eksport til England, og mange af trailerne bliver kørt tomme tilbage til Danmark. Vi har nu indgået aftaler med vognmænd, så lastbilerne tværtimod bliver fyldt op med affald til os, siger han til Horsens Folkeblad.

Aftalen om at købe affald i England løber i et år og betyder, at der skal sendes over 1.000 vognlæs fra England til Horsens.

Ordningen med affaldet fra England er angiveligt dyrere, end den aftale, som Horsens Kraftvarmeværk hidtil har haft om at modtage skrald fra Hedensted Kommune.



Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Salget af nye elektriske lastbiler vil nå tre fjerdedele i 2030
- Bekendtgørelse om kvalifikationskrav til visse chauffører i vejtransport er ændret
- Elektriske sættevogne er på vej på vejene i Danmark
- Speditør køber op i Canada
- Vognmand i Stenlille kan køre med store maskiner på ny tre-akslet trailer
- Transportvirksomhed i Næstved er endt som konkursbo
- Kranproducent løftede en driftresultat på 58 millioner kroner hjem sidste år
- Vi har leveret transportnyheder i 25 år
- Logistikselskab i Odense tog to to-akslede med fra Hedensted
- Energiselskab har ansat en ny presse- og kommunikationschef
- Lastbilforhandler har fået ny mand med salgserfaring
- Mester flytter elektrisk med to Master-biler

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst