Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen har godkendt opkøb af lastbilforhandler
Tirsdag 28. april 2026 kl: 09:34
Af: RedaktionenHEJ Group A/S, der blandt andet har aktiviteter inden for salg af DAF-lastbiler og lastbiler fra MAN og Iveco påp Sjælland, har med en godkendelse fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen fået enekontrol over ESA Trucks Danmark A/S og REM Property’s ApS. ESA Trucks Danmark er forhandler af DAF-lastbiler i Syd- og Sønderjylland, mens REM Property's ApS er et ejendomsselskab ejet af ESA Trucks i Holland, og som ejer bygnigen, hvor ESA Trucks Danmark har hjemsted
Ifølge Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen er opkøbet en fusion, hvor HEJ Group A/S får enekontrol over ESA og REM ved at erhverve kapitalandelene, der giver 100 procent ejerskab i ESA og REM.
Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen har vurderet, at fusionen samlet set ikke øger risikoen for inputafskærmning på markedet for detailsalg af originale DAF-reservedele og at fusionen ikke hæmmer den effektive konkurrence betydeligt i form af vertikale virkninger.
Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen har sdrfor godkendt HEJ Group A/S erhvervelse af enekontrol over ESA Trucks Danmark A/S og REM Property’s ApS.
Interesserede kan se Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen's afgørelse her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Norskejet pakkedistributør håndterer toldfri lageropbevaring på sin terminal i Greve
- Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen har godkendt opkøb af lastbilforhandler
- Politiet tjekkede busser og udskrev bøder
- Færdselspolitiet tjekkede taxier og andre køretøjer i det østjyske
- 133 medarbejdere hos leverandører til Københavns Kommune får efterbetalt 3,8 millioner kroner
- Ombyggede lastbiler med lang snude skal have ombygningen med i godkendelseserklæringen
- Landet bedste arbejdspladser er fundet
- Biltransportør vil med på den elektriske vogn
- Sønderjysk vognmand hentede fire-akslet tiptrailer i Østjylland
- Rumænske palletyve blev taget af politiet
- Japansk bilkoncern vil være med i svensk-tysk brintsamarbejde
- Den største havn ved Limfjorden håndterede sidste år 2,4 millioner ton gods
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




