Færgerederi får ny forperson for sit tilsynsråd
Tirsdag 14. maj 2024 kl: 10:06
Af: RedaktionenLørdag 1. juni overtager Birgit Nørgaard posten som forperson for Scandlines’ tilsynsråd efter Vagn Sørensen, der har besluttet at trække sig efter at have siddet på posten siden begyndelsen af 2020
Fra Scandlines lyder det, at Birgit Nørgaard har stor erfaring med bestyrelsesarbejde i virksomheder inden for logistik, teknik, infrastruktur, produktion og energi. Hun sidder i øjeblikket i bestyrelsen for blandt andre Associated Danish Ports, NCC International AB, WSP Global Inc. og Associated British Ports. Hun har desuden været administrerende direktør (CEO) i den rådgivende ingeniørvirksomhed Carl Bro A/S og COO (vicedirektør) i Grontmij NV, der i dag begge er en del af Sweco-koncernen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Rederi-bestyrelse skal have ny formand
- Somaliske pirater har kapret fragtskib
- Rederiorganisation melder om øget pirateririsiko ud for Somalia
- Fynsk havn ud til Lillebælt får rolle i stenrevsprojekt
- Rederi vinder diversitetspris for tredie gang
- Mindre godsmængder prægede juli
- Singapore-rederi flytter sine sjællandske container aktiviteter til Kalundborg
- Færgerederi melder om over en million passagerer i juli
- Dansk offshore-rederi overtager tysk leverandør af specialiseret teknologi og udstyr
- Færgechef forlader sin stilling
- Forsinkelser udløste bod
- Flere rejste til og fra Bornholm med færre hurtige afgange
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |



