Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Transportvirksomhed i Padborg bliver brugt som afsender på fup-mail

Onsdag 24. juni 2020 kl: 11:36
Af: Jesper Christensen

Transportvirksomhed i Padborg bliver brugt som afsender på fup-mail

Hver dag modtager vi her på transportnyhederne.dk mange mail. En af dem, vi modtog først på formiddagen i dag var fra en dansk transportvirksomhed på Hermesvej i Padborg med budskab om, at der var en forsendelse på vej til på lørdag 26. juni

Mailen fik straks en alarm til at ringe og en ande til at blinke rødt. Dels var afsenderen den danske virksomheds tyske datterselskab DTK Logistics GmbH, dels var der ikke angivet noget telefonnummer i forbindelse med oplysniger om virksomhedens adresse, dels var opsætnige af grafikken uventet amatøragtig, og så var den underskrevet "Med oprigtig respekt" - en noget usædvanlig formulering i en dansk-sproget mail.


Derfor lød vi mailen være, fandt telefonnummeret på DTK i Padborg og ringede til virksomheden for at gøre opmærksom på, at de blev brugt i en fup-mail - dels for at høre, om de havde oplevet noget tilsvarende tidligere - og hvad de ville gøre.


Speditionschef Henrik Weidmann siger til transportnyhederne.dk, at det er første gang, virksomheden har oplevet noget sådant, og at virksomheden var gået i gang med at finde en måde at håndtere fup-mailen på - og oplyse omverdenen om, at der var og er en fup-mail i omløb.


Det sidste kan vi her på transportnyhederne.dk hjælpe med.







Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Fem-akslet lastbil bliver bygget på fabrikken
- Regler om fartsbegrænsere i busser og lastbiler skal forenkles
- Virksomheder skal betale 100 millioner kroner
- Motorvejsforbindelse på tværs af Sjælland er en god forretning for samfundet
- Papkasse med meget giftige slanger var efterladt på rasteplads
- Lovprogram omfatter forslag om skærpelser og lempelser
- Politiet får ny kommunikationskanal i 2026
- Fredag 10. oktober 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Beskæftigelsen er steget blandt seniorerne de seneste år
- Nye regler gælder for dæk på lastbiler og busser i Danmark og Sverige
- Pakkedistributør er klar til at åbne sit nye distributionscenter i Randers
- Nye små elektriske varebiler får Danmarkspremiere i november

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst