Handelsfirma fra Esbjerg leverer to tip-trailere i Herlufmagle
Onsdag 20. maj 2020 kl: 12:40
Af: RedaktionenJørn Bolding A/S i Esbjerg har fornyligt leveret to nye to-akslede Reisch-tipsættevogne til Dansk Specialtransport v/Rørby Johansen A/S i Herlufmagle. De to nye Reisch-tipsættevogne erstatter to ældre tipsættevogne, som Rørby Johansen har haft kørende gennem de seneste 14 år
![]() |
Tipkasserne, der er udført i Hardox-stål, er forsynet med bagsmæk med automatisk lukning. Forrest sørger en Hyva-tipcylinder for at tippe kassen op og ned.
Sættevognenne er monteret med to ti-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser og luftaffjedring. Første aksel er med liftaksel. Totalvægten er 36.000 kg.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Antallet af nyregistrerede kørte fra 11 til 29
- Antallet blev det samme som sidste år
- Tre trækkere fra transportvirksomhed fra Billund trak afsted med tre tre-akslede trailere
- Asfaltindustrien advarer mod pirater
- Motorvej ved Horsens bliver lukket i 18 timer
- Tre-akslet maskintrailer har dobbelt udtræk
- Transportkoncern testede Formel-1 transport med tog
- Vognmand er sigtet for millionbedrageri
- Fire-akslet trailer med gående gulv skal køre hos vognmand i Salling
- Kølemaskiner leverer øget brændstofeffektivitet
- Anklagemyndigheden kommunikerer via ny kanal
- Tip-kærre er bygget til at køre med asfalt til asfaltmaskiner
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)

.jpg)



