Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Nedlukket lastbilproduktion præger registreringstallene

Torsdag 7. maj 2020 kl: 12:48
Af: Jesper Christensen

Nedlukket lastbilproduktion præger registreringstallene

I løbet af april blev der nyregistreret 331 lastbiler over 3,5 tons totalvægt. Det er en tilbagegang på 25,1 procent i forhold til april sidste år. Faldet skyldes i vid udstrækning, at lastbilproducenterne har haft lukket ned for deres produktion. Set over årets første fire måneder er antallet af nyregistrerede lastbiler gået tilbage med 16,6 procent fra 1.744 i januar-april sidste år til 1.454 i januar-april i år

I forbindelse med april-tallene for nyregistrerede lastbiler peger man hos De Danske Bilimportører på, at antallet af nye ordre i øjeblikket ligger  væsentligt lavere end de seneste år. Hos organisationen vurderer man faldet til at være lidt mere end 50 procent, men man ser positive tendenser. 
De Danske Bilimportører vurderer, at man vil se en stigende interesse, men fortsat lave tal for leverancer på det danske marked - blandt andet fordi lastbilproducenterne har haft lukket ned for produktionen på grund af corona-situationen.


- Vi ser et fald i nye kontrakter, da der i den seneste periode har været lavere aktivitet, og samtidig vælger flere at forlænge deres eksisterende kontrakter, frem for nyanskaffelse, siger Gunni Mikkelsen, der er direktør for De Danske Bilimportører.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Myndigheder fandt 1,2 milliarder falske euro i postforsendelser
- Bødeudskrivelse for manglende betaling af vejafgift er suspenderet
- Is faldt fra lastbil og ødelagde forrude på varebil
- Rampe til færge blev hejst op af vandet og sat på plads
- Samsø-virksomhed fik gardintrailer med fast tag inden sneen faldt
- Fusk med grisetransporter fra Danmark fortsætter
- Betjent er uden for livsfare
- Biler og cykler på blive på Fanø
- Vognmand i Langeskov har fået to nye stjerner
- Tilbageholdelse af udenlandske køretøjer og rimelige bødesanktioner er på vej
- Sidste postmåling i 2025 viste, at posten kom frem
- Havneselskab investerer i nye kontrolfaciliteter i Fredericia

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst