Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Fjernbus-selskab blev tvunget til at afvise passagerer med billet

Onsdag 22. april 2020 kl: 15:03
Af: Jesper Christensen

Tirsdag morgen måtte FlixBus afvise flere passagerer, der havde købt billet til en af selskabets fjernbusser fra København, fordi transportministeren havde fået udsendt en bekendtgørelse, der dikterede, at der højst måtte være passagerer på hveranden sæde i den enkelte fjernbus med henvisning til indsatsen mod corona-virus

Reglerne om er maksimalt antal passagerer i fjernbusser kom efter at Jyllands-Posten og TV2 fredag i sidste uge kunne berette om, at flere passagerer i FlixBusser havde følt sig utrygge ved, at busserne blev fyldt godt op, selvom retningslinierne fra myndighederne var, at der skulle være god plads i den kollektive trafik.


Efter et virtuelt møde med transportminister Benny Engelbrecht (S) i løbet af weekenden ville selskabet ifølge dr.dk ikke gå med til at reducere antallet af passagerer i busserne. Derfor så ministeren set sig nødsaget til at indføre et forbud mod, at busselskaber fylder busserne mere end 50 procent af det, de egentlig har plads til. Hvis et selskab bryder reglen, risikerer selskabet at miste sin tilladelse til at drive fjernbuskørsel.


Bekendtgørelsen trådte i kraft tirsdag morgen.


Ifølge dr.dk kørte FlixBus trods omtalen stadig med fyldte busser søndag.






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Magasinet Bus 11 - 2025 er udkommet
- 30 millioner kroner skal gavne fremtidens uddannelse, grøn mobilitet og miljø
- Passagerne er tilfredse med flextrafikken i Region Midtjylland
- Natbusser holder klar til julens fester
- Rigsrevisionen undersøger anskaffelse af nye el-tog
- Serbien, Rumænien og Bulgarien tegner sig for flest dødsulykker pr million indbyggere
- Skatteministeriets indsats er ikke tilfredsstillende
- Færge til Samsø er blevet forsinket på grund af vejret i Biscayen
- Norsk flyselskab udvider sit ruteprogram
- Ekstra afgange har fået flere til at tage med letbanen
- Politiet i Aarhus satte fokus på taxier
- Mand fik et ildebefindende - og kørte ind i et busskur

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst