Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Spildevandsselskab får opbygning med wirehejs

Onsdag 4. marts 2020 kl: 11:00
Af: Redaktionen

Spildevandsselskab får opbygning med wirehejs

Opbyggervirksomheden Sawo har leveret og monteret et nyt wirehejs på et nyt fire-akslet Volvo FMX 420-chassis med en akselafstand på 4.600 mm til Ikast Brande Spildevand A/S

Der er tale om et Sawo CLF432S-3W wirehejs, som Sawo’s afdeling i Pårup i det midtjyske har monteret på Volvo-chassiset, der har stålfjedre på de to forreste aksler og luftaffjedring på de to bagerste.


Wirehejset har to optrækshastigheder med friløb og kraftig bremse, udtag for automatbagsmæk med duo-matic og betjenes el-pneumatisk fra førerhuset.


Derudover har Sawo monteret bagende med lygter, hydrauliktank i venstre side og lavet afskærmning mellem ad-blue tank og skærm i højre side. Der til kommer en værktøjskasse med hylde og boogiekasser mellem bagakslerne i begge sider.


Ikast-Brande Spildevand A/S står for drift, vedligeholdelse, renovering og nyanlæg af det samlede spildevandssystem i Ikast-Brande Kommune. Spildevandssystemet består af 3 renseanlæg, cirka 90 pumpestationer, 702 kilometer kloakledninger, brønde og bygværker.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Tørring-vognmand transporterer godset under isoleret tag på city-trailer
- Serbien, Rumænien og Bulgarien tegner sig for flest dødsulykker pr million indbyggere
- Skatteministeriets indsats er ikke tilfredsstillende
- Lastbilchauffør måtte bremse hårdt op for modkørende med langt lys
- Lastbilimportørs uddannelser har fået fornyet AMU-godkendelse
- Fem galvaniserede har fundet vejen til Vejen
- Færge til Samsø er blevet forsinket på grund af vejret i Biscayen
- Transportvirksomhed i Kolding øgede overskud og medarbejderstab
- E-handlen sætter rekord igen
- International transportkoncern hentede to-akslet city-trailer I Hedensted
- Mand fik et ildebefindende - og kørte ind i et busskur
- Lastbiler har containere med ud - og strøelse med hjem

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst