Gardintraileren leverer reklameplads - og gods
Onsdag 8. januar 2020 kl: 12:17
Af: Redaktionen
Transportvirksomheden AutoBude A/S, der har hovedsæde i Hedenested og afdeling i Greve, har taget en ny tre-akslet Kel-Berg Maxi Flexi gardintrailer i brug. Den nye trailer, der er leveret af Lastas i Hedensted, lægger ud over plads til gods også plads til reklame for en af transportvirksomhedens kunder
Den nye tre-akslede gardintrailer er bygget op over et letvægts chassis med længdevanger opsvejst i I-profil med stærke tværvanger og forstærkninger. På begge sider af chassiset er der monteret cyklistværn. I venstre side er der monteret en Kel-Berg plastværktøjskasse.
Gardinopbygningen, der har fast tag, har tre forskydelige sidestopler med bræddeholdere i hver side og samlet 32 alu-brædder. Bunden, der er udført i 28 mm hårdttræsplanker og belagt med ståldørkplader, er TÜV-godkend til en belastning på 9.000 kg.
I bagenden der der monteret en Zepro ZDK 250 lift med en løftekapacitet på 2.500 kg 750 mm ude på liftpladen, der har en længde på 2.000 mm.
Traileren har derudover to gange seks kæpstokkehuller med tilhørende 12 kæpstokke i magasin.
Traileren er leveret med tre ni-tons luftaffjedrede aksler med skivebremser. Traileren er XL-godkendt og har en tilladt totalvægt på 42.000 kg.
Den nye gardintrailer er leveret af Anders Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vognmand fra Vesthimmerland valgte vogn med gående gulv
- Akutplan giver klarere rammer for vognmændenes omstilling
- Transportorganisation holder fast i sin stævning af Staten
- Ny sanktionsmodel - stadig flest bøder på 9.000 kroner
- Vognmandsorganisation ser positivt på elektrisk netaftale
- Bredt flertal i Folketinget har vedtaget en akutplanen for elnettet
- Bro på E45 i Nordsverige var for svag til at bære særtransport på 100 ton
- Motorvej E45 får tre nye støjskærme ved Aarhus
- Lastbilchauffør kørte med væltet last
- Broen over Øresund bliver lukket torsdag aften
- Polsk chauffør havde udeklarerede cigaretter på ladet
- Flere kom til skade i trafikken sidste år
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




