To hollændere forsøgte at smugle hash og kokain ind i Danmark
Fredag 1. november 2019 kl: 09:49
Af: RedaktionenDen fælles Politi- og Toldenhed fra Udlændingekontrolafdeling Vest (UKA Vest) i Padborg valgte sammen med Toldstyrelsen at kontrollere to hollænderes bil, da de mandag ville krydse den dansk-tyske grænse ved Frøslev
Kontrollen afdækkede, at de to mænd havde gemt kokain og hash i et særligt fremstillet rum i deres bil. I alt havde de to hollændere skjult 1,3 kg kokain og ca. 1 kg hash i det særlige rum.
De to mænd blev tirsdag fremstillet i grundlovsforhør i Sønderborg. Her erkendte de sagens faktiske forhold. Dommeren valgte at varetægtsfængsle dem i fire uger. De to hollændere kærede ikke kendelsen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - September bød på færre nye lastbiler
- Antallet af nyregistreringer er faldet
- Fagforbund peger på gode takter i finanslovsforslag
- Ny bekendtgørelse vil ændre reglerne om medbringertruck
- Seniorer og ikke-vestlige indvandrere driver den høje beskæftigelse
- Vognmand tog tre fire-akslede i én ordre
- Fire-akslet gardintrailer har ekstra lange gardiner
- Lastbilchauffør kørte som spøgelsesbilist på motorvej ved Horsens
- Regeringen vil afsætte 3,2 milliarder kroner til elektrificering
- Chauffør er blevet dømt for tabt metal på motorvej
- Forsvaret opretter midlertidigt militært område på havnen i Aarhus
- Polsk støtte til tysk lastbilfabrik er uforenelig med statsstøtteregler
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




