Politiet så også andet end mobiltelefoner og GPS'er i trafikken
Fredag 1. november 2019 kl: 09:33
Af: RedaktionenUopmærksomhed er blandt de hyppigste uheldsfaktorer i trafikken og kan være årsag til en tredjedel af alle uheld, viser undersøgelser. Derfor gennemførte politiet i uge 43 en landsdækkende målrettet indsats mod uopmærksomhed i trafikken
Ved kontrollerne i uge 43 sigtede politiet blandt andet:
- 533 for at benyttet håndholdt kommunikationsudstyr
- 241 for manglende brug af sikkerhedssele
- 180 for kørsel frem for rødt/gult lys
Uopmærksomhed i trafikken kan blandt andet være brug af håndholdt mobiltelefon, indstilling af GPS, at læse fragtbreve eller mødereferater og lignende. Politiets målrettede indsats skal være med til at nedbringe distraktion som uheldsårsag. Indsatsen støtter Rådet for Sikker Trafiks kampagne; ”Kør bil, når du kører bil” og Færdselssikkerhedskommissionens nationale handlingsplan.
- Når vi bevæger os rundt i trafikken, er det meget vigtigt, at vi er opmærksomme og viser hensyn overfor alle de andre trafikanter. I sidste ende drejer det sig om, at vi alle kommer hele hjem, siger Christian Berthelsen, der er politiassistent i Rigspolitiets Nationale Færdselscenter.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Hurtigfærge er sendt på værft i Frederikshavn
- - Der er behov for et grænseoverskridende samarbejde om kapacitet og redundans for transport over Øresund
- Svensk udspil presser på for beslutning om en fast HH-forbindelse
- Transportfond vil uddele penge til udvikling af vejgodstransporten
- Fagforeninger vil slå tre afdelinger sammen
- Fire-akslet trailer har knap 15 meter gående gulv
- Bro mellem Siø og Langeland skal repareres
- Ny regering skal handle hurtigt på vejafgift og bureaukrati
- Folketingsvalg betyder, at fremsatte lovforslag bortfalder
- Overskudsjord bliver grundlag for miljøcenter nær Aalborg Havn
- Vi kræver at arbejdsmiljøet styrkes på vores arbejdspladser.
- Lastbilimportør har styrket sit mandskab med en kvinde
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





