Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Britisk politi efterlyser to mænd i forbindelse med 39 lig i lastbil trailer

Tirsdag 29. oktober 2019 kl: 17:01
Af: Jesper Christensen

Britisk politi efterlyser to mænd i forbindelse med 39 lig i lastbil trailer

Som en udløber af sidste uges fund af 39 døde mennesker i en køletrailer i byen Grays i Londons østlige byområde har politiet i Essex udsendt en efterlysning af to mænd fra Nordirland

Det drejer sig om:

40 årige Ronan Hughes fra Armagh i Nordirland og hans bror, 34-årige Christopher Hughes - også fra Armagh. De to mænd er eftersøgt og mistænkt for drab og menneskesmugling.


Politiet i Essex oplyser, at Ronan Hughes også er kendt under navnet Rowan. Begge mænd har forbindelser til både Nordirland og Irland.


Detective Chief Superintendent Stuart Hooper, der leder efterforskningen af sagen om de 39 lig, siger, at det er afgørende vigtigt for politiets efterforskning at tale med de to mænd.


- Vi tror, at de i øjeblikket er i Nordirland, men de har også forbindelse til Irland, siger Stuart Hooper, der opfordrer alle, der måtte vide noget - stort eller småt - at kontakte politiet i Essex.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Akutplan giver klarere rammer for vognmændenes omstilling
- Transportorganisation holder fast i sin stævning af Staten
- Ny sanktionsmodel - stadig flest bøder på 9.000 kroner
- Vognmandsorganisation ser positivt på elektrisk netaftale
- Bredt flertal i Folketinget har vedtaget en akutplanen for elnettet
- Bro på E45 i Nordsverige var for svag til at bære særtransport på 100 ton
- Motorvej E45 får tre nye støjskærme ved Aarhus
- Lastbilchauffør kørte med væltet last
- Broen over Øresund bliver lukket torsdag aften
- Polsk chauffør havde udeklarerede cigaretter på ladet
- Flere kom til skade i trafikken sidste år
- Organisationer på industri-området:

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst