Randers-vognmand har fået ny sværlasttrailer
Mandag 21. oktober 2019 kl: 12:55
Af: RedaktionenPK Transport A/S i Randers, der drives af vognmand Jakob Kristensen, har taget en ny nedbygget tre-akslet Kel-Berg sværlasttrailer i brug. Den nye trailer er leveret af Lastas i Hedensted
![]() |
Den tre-akslede sværlasttrailer er bygget op over et chassis med en centralvange opsvejst i højstyrkestål, hvor sektionerne forskydes inden i hinanden. Traileren har et 300 mm mellemdæk, der kan placeres valgfrit ved udtræk, der kan komme op på 6.000 mm.
I kantskinnerne på den nedbyggede del er der monteret 12 par kraftige binderinge, mens der på repos’et er 2 par binderinge med et maksimalt træk på 8.000 kg.
Trailerens bund er udført i 28 mm hårdttræsplanker med ståldørkplade over bogien.
Traileren er leveret med containerlåse til 1x40, 1x20 og 2x20 fods containere, to manuelt betjente dreje-/udskydbare støtteben i bagenden, buk med containerlåse og en holder i bagende til ramper.
Trailerens tre ti-tons luftaffjedrede aksler er med tromlebremser. Første aksel er løftbar, mens tredie aksel er medstyrende samt drejbar.
Den nye trailer er leveret af Anders Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Herfølge-vognmand har hentet to-akslet link-trailer i Hedensted
- Danskbaseret transportkoncern er ny olympisk logistik- og transportpartner
- Pickup'er er leveret med sneplov og saltspreder
- Fredag 7. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Lastbilanlæg i Malmö lukker efter tre år
- Britisk rederi-koncern udvider kapaciteten til og fra Tilbury øst for London
- Omsætningen steg hos dansk rederikoncern
- Ny EU-aftale om CO2-beregning er en god nyhed
- Antallet af konkurser faldt i oktober - med store forskelle mellem regioner og brancher
- Ny fabrik i Fredericia skal håndtere tre millioner dåser og flasker - dagligt
- Rederikoncern vil skære sine omkostninger ned med 300 millioner kroner
- Øresundshavn tester rengøringsrobot til containere
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |






