Fisketrawlere kom sejlende - med skib
Onsdag 16. oktober 2019 kl: 14:07
Af: RedaktionenDen danske Blue Water-koncern’s selskab i Singapore deltog i udfordrende projekt med logistik og transport af fire trawlerskrog, der skal fra Vietnam til et skibsværft i Norge
Blue Water Singapore var tilbage i marts involveret i en udfordrende heavy lift-transport fra Vietnam til Norge.
En kunde havde betroet Blue Water at transportere fire trawlerskrog, som hver vejede omkring 500 ton til skibsværftet i Norge, hvor skibene skulle bygges færdige.
- Vores andel af opgaven startede i den tidlige fase, hvor Blue Waters ingeniørteam assisterede med at designe og konstruere vuggerne til skrogene. På grund af skrogenes umage form samt dækkets høje niveau var vi nødt til at designe vuggerne, så de var stærke nok til også at kunne bruges til at løfte skrogene. I tæt samarbejde med kunden og vores transportør, Jumbo Shipping, lykkedes det at designe og konvertere de eksisterende vugger leveret af værftet, siger Subrata Podder, der er Transport Engineering Manager hos Blue Water Singapore.
- Selve lasteoperationen udgjorde også en udfordring. Blue Water havde hyret et dykkerfirma til at fastgøre de tunge sjækler til vuggerne cirka tre meter under havets overflade - under ugunstige stømforhold. Sluttelig blev alle trawlerskrog lastet sikkert ombord og efterfølgende leveret til færdiggørelse på skibsværftet i Norge, siger Victor Pay fra Supercargo, Blue Water Singapore.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Færger fragtede flere mennesker fra og til Bornholm
- Havneselskab vil købe mindretalsaktionærer ud
- Havn ved Limfjorden kan fejre 550 år
- Ø-færge satte passagerrekord
- Flere sammenhængende oplæggerdage giver hurtigfærge fra Bornholm flere afgange
- Klargøring af ny el-færger tager endnu længere tid
- Samarbejdsorganisation har fået ny formand
- Specialkøretøj skal køre ud i Limfjorden
- Ombygning af færge til el-drift tager længere tid end forventet
- Fjordhavn konstaterer fremgang
- Sydjysk fjordhavn forenkler adgangen til sikrede områder
- Verdens største batterielektriske hurtigfærge har fået gang i motorerne
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |

.jpg)


