Politiet finder lig på brandsted i Padborg
Fredag 27. september 2019 kl: 21:36
Af: RedaktionenFredag formiddag klokken 10.15 modtog Syd- og Sønderjyllands Politi en anmeldelse om en eksplosionsagtig brand i en spillehal på Industrivej i Padborg. Branden overtændte hurtig bygningen. Fredag aften fandt politiet et lig i brandtomten
Branden kom under kontrol klokken 15.00, og næste skridt har været at efterforske branden, klarlægge årsagen til branden samt afklare, hvorvidt der var omkomne i bygningen. Og det var altså tilfældet.
Der skal holdes ligsyn for at afklare dødsårsagen, ligesom afdøde også skal identificeres og de pårørende underrettes. Politiet er desuden fortsat i gang med at efterforske branden.
Brandstedet er fortsat afspærret og vil fremadrettet blive bevogtet af politi bistået af Hjemmeværnet. Som følge af hændelsen vil Industrivej og Toldbodvej fortsat være afspærret natten igennem og ventes også at være afspærret langt op ad lørdagen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Sand og grus bliver en flaskehals for byggeri og anlæg
- Grisetransport brød i brand og spærrede motorvej i Sønderjylland
- Kapitalforvalter fra USA har godt fem procent af aktierne i dansk transportkoncern
- Lastbil kørte med skader på fordæk
- Ældre kvinde blev påkørt af en lastbil på P-plads
- Første uge i november byder på trafikale gener på vej til havnen i Aarhus
- Letvægtstrailer har tipkasse i Hardox-stål
- Post-koncern kan mærke manglende brevpost
- Politiet kan tjekke pauser
- Norsk minister var med til at indvie ladeanlæg hos norsk mejeriselskab
- Politiet pågreb et par palletyve
- Politi og toldere fandt 5.600 ulovlige puff-bars i varebil
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




