Socialdemokraterne danner mindretalsregering
Onsdag 26. juni 2019 kl: 09:15
Af: Jesper ChristensenSent tirsdag aften kunne lederne fra Radikale, Enhedslisten, SF og Socialdemokratiet fortælle, at de var blevet enige om, at Mette Frederiksen (S) kan danne en socialdemokratisk mindretalsregering
I forbindelse med aftalen, lade de fire partiledere også et 18-siders dokument frem, som lægger kursen for den nye regering.
Forhandlingerne om en ny regering blev afsluttet efter 20 dage. Mette Frederiksen tager senere på onsdagen til dronning for at redegøre for forhandlingsresultatet. Fungerende statsminister Lars Løkke Rasmussen (V), der ved valget måtte se sit flertal smuldre, og som under valgkampen brød med sine samarbejdspartnere i Liberal Alliance og Konservative, skal også besøge dronningen for at aflevere sin afskedsbegæring.
Interesserede kan se dokumentet her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Pulje til grøn omstilling af tung vejtransport 2026 har fået flere penge
- Branchen er præget af usikkerhed over forholdene på el-markedet.
- To-akslel city-trailer får base I Toftlund
- Antallet af nyregistreringer faldt med 9,3 procent
- Flere varebiler er elektriske
- Elektriske lastbiler arbejder mindre
- Danske lastbiler arbejdede mindre
- Bestanden er steget med 366
- Der er en forskel på 57 mellem nummer et og nummer to
- Batteri-elektriske lastbiler er nået 7 procent
- Politiet etablerer midlertidigt militært område i Køge
- Fire-akslet tip-trailer har Cramaro-rullepresenning
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




