Dansk og schweizisk transportkoncern er blevet enige om at slå sig sammen
Mandag 1. april 2019 kl: 11:08
Af: RedaktionenDe to transportkoncernen - danske DSV og schweiziske Panalpina - er blevet enige om betingelserne for at gennemføre det købstilbud, som DSV tidligere er kommet med til aktionærerne i Panalpina. Hvis tilbuddet bliver endeligt gennemført, vil DSV og Panalpina blive en af verdens største transport- og logistik-koncernen med en anslået omsætning på 118 milliarder kroner og en medarbejderstab på over 60.000 fordelt på 90 lande
Som følge af aftalen vil DSV foreslå sine aktionærer, at der afholdes en ekstraordinær generalforsamling for at ændre DSV’s navn til "DSV Panalpina A/S" for at reflektere de to koncernens historie.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Bro over E45 ved Horsens skal rives ned
- Vestjysk kommune har skærpet kravene til affaldsindsamler
- Snevejret gjorde det svært for busserne
- Vognmandsvirksomhed i Herning sparer tid og reducerer arbejdsbyrden med flådestyringssystem
- Vognmandsvirksomhed i Herning sparer tid og reducerer arbejdsbyrden med flådestyringssystem
- Vognmandsvirksomhed i Herning sparer tid og reducerer arbejdsbyrden med flådestyringssystem
- Januar kom ud med 95 nye elektriske lastbiler
- Lille antal blev fordoblet plus lidt mere
- Maskintrailer skal køre for asfalt-virksomhed
- Bestanden er vokset godt 6,5 procent siden 2020
- Tysk containertransportør sætter 33 elektriske lastbiler i drift
- To tyske mærker kørte frem
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




