Dansk og schweizisk transportkoncern er blevet enige om at slå sig sammen
Mandag 1. april 2019 kl: 11:08
Af: RedaktionenDe to transportkoncernen - danske DSV og schweiziske Panalpina - er blevet enige om betingelserne for at gennemføre det købstilbud, som DSV tidligere er kommet med til aktionærerne i Panalpina. Hvis tilbuddet bliver endeligt gennemført, vil DSV og Panalpina blive en af verdens største transport- og logistik-koncernen med en anslået omsætning på 118 milliarder kroner og en medarbejderstab på over 60.000 fordelt på 90 lande
Som følge af aftalen vil DSV foreslå sine aktionærer, at der afholdes en ekstraordinær generalforsamling for at ændre DSV’s navn til "DSV Panalpina A/S" for at reflektere de to koncernens historie.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Varebil som chassis med førekabine er elektrisk fra bunden
- To ud af tre tunge lastbiler er svenske
- Bestanden af lastbiler over 16 ton voksede i oktober
- Tyskland vil støtte import af dansk brint
- Fire-akslet trækker kan løfte ret meget ret højt
- EU-Parlamentet har vedtaget forenklinger
- Antallet er kørt frem med 2,6 procent
- Rederi åbner direkte rute mellem Marokko og Nordeuropa
- Tip-trailer kan rumme 37 kubikmeter jord - og andet løst læsset
- Hillerød får motorvej helt til Tulstrup nordvest for byen
- Oktober bød på lidt flere konkurser
- Færgerute over Øresund sætter tredie elektriske færge i drift
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




