Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
NYHEDSMEDIE:

Transportkoncern genoptager banetransport - men en anden type vogne

Tirsdag 15. januar 2019 kl: 09:29
Af: Redaktionen

DB Cargo har ifølge TV2 genoptaget transporterne af lastbiltrailere fra Carlsberg Group. Det sker med en anden type vogne end den type, som tabte en lastbiltrailer på Storebæltsbroens vestbro onsdag 2. januar. Traileren blev ramt af et modkørende passagertog, hvorved otte mennsker mistede livet og 16 blev kvæstet

Ifølge TV2 er de vogne, som DB Cargo har taget i brug af en anden type, der har fire låsepunkter. 


I sidste uge forbød Trafikstyrelsen togoperatører at bruge lommevogne af samme type, som den, der mistede sin last onsdag 2. januar.


Efter forbudet har to togoperatører dokumenteret, at de lever op til en række skærpede krav til sikkerhed, så de har fået lov til at genoptage brugen af lommevogne lastet med lastbiltrailere.


DB Cargo har ifølge TV2 ikke aktuelle planer om at bede Trafikstyrelsen om at få tilladelse til at genoptage brugen af lommevogne.







Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Genanvendelse i anlægsprojekter kan spare op til 90 procent af råstofferne og skære ned på lastbiltransporterne
- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Direktør forlader autotransportør efter halvandet år
- Polsk mand blev taget med godt halvanden million cigarettet i varerummet
- Lastbil væltede under arbejde med kran
- 65-årig mand mistede livet
- Vognmænd betaler prisen for manglende styr på udbygning af elnet
- Styringen af udbygningen af elnettet er meget utilfredsstillende
- Affaldsvirksomheder inviterer inden for på deres anlæg
- Tip-trailer har tvangsstyret bagerste aksel
- Bygherrer går sammen om fælles digitale spilleregler for infrastruktur og anlæg
- Producent af elektriske varebiler har stadig dieselbiler på programmet

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst