Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Politiet skrev bøder ud til fotograferende bilister

Torsdag 3. januar 2019 kl: 11:57
Af: Jesper Christensen

Storebæltsbroen var onsdag spærret for biltrafik - i første omgang på grund af storm og senere på grund af en togulykke, der kostede otte mennesker livet. Da broen senere onsdag blev åbnet for biltrafik kunne flere bilister trods politiets formaninger om af vise respekt for de døde og om at overholde Færdselsloven alligevel ikke lade være med at sænke farten ved ulykkesstedet på Vestbroen - og tage billeder med deres telefoner




Politiet havde på baggrund af tidligere ulykkessituationer forberedt sig på at skulle gribe ind over for bilister, der var mere opmærksomme på at betjene deres telefoner end på at betjene deres køretøj.


Politiet oplyste onsdag eftermiddag, at 40 bilister havde fået en bøde for at bruge deres mobiltelefoner til at tage billeder af ulykkesstedet.


En stor del af de bilister, der passerede forbi ulykkesstedet, satte farten ned, hvilket betød, at der opstod kiggekører, som fik trafikken ti at gå i stå. Politiet lukkede af den grund Storebæltsbroen i en periode for at få køen opløst.



Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- I september skaffede fagforening 12,3 millioner kroner
- På tre kvartaler har fagforening skaffet 13,9 millioner kroner
- Elektrisk færge med dieselgeneratorer er på vej til danske farvande
- Lastbiler over 3,5 ton skal betale vejafgift i Holland
- Mesterskab for lærlinge finder sted i Hjørring i 2026
- Folketingets Finansudvalg har godkendt beløb til postbetjening på småøer
- Dagligvarer kommer med elektriske stjernebiler
- Rasteplads syd for Skanderborg spærres midlertidigt i begge retninger
- Tre-akslet city-tip trailer har kasse i Hardox-stål
- Lastvognsmekaniker får lærlingepris
- Færdselsstyrelsen imødegår misforståelser om vinterdæk
- Transportselskab har offentliggjort sin første årsrapport som transportselskab

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst