Brevomdeler er sagt op
Onsdag 12. august 2026 kl: 11:39
Af: Jesper ChristensenKøbenhavns Kommune har opsagt distributionsvirksomheden dao A/S som brevomdeler. Kontrakten med dao udløber med udgangen af august. Det vi derefter være op til de enkelte forvaltninger i Københavns Kommune at beslutte, hvordan den kommunale post fra forvaltningerne skal bringes ud til modtagerne
Baggrunden er, at dao A/S ikke fuldt ud lever op til Københavns Kommune's betingelser om at en virksomhed, der leverer ydelser til kommunen, skal leve op til kommunens arbejdsklausul og ESG-bilag.
I et brev til transportminister Signe Munk (SF) skriver Københavns Overborgmester, Sisse Marie Berendt Welling (SF), at opsigelsen af dao A/S kan give udfordringer med at sikre ordentlige løn- og arbejdsvilkår igennem hele leverandørkæden.
Ifølge dr.dk har dao A/S sendt et modsvar til transportministeren.
Hvem der skal stå for brevomdelingen i Københavns Kommune fra 1. september, er ikke afgjort på nuværelde tidspunkt. det er lagt op til de enkelte forvaltninger at beslutte, hvordan den kommunale post fra forvaltningerne skal bringes ud til modtagerne
Aarhus Kommune har fra årsskiftet haft PostNord til at omdele kommunale breve, da dao A/S, der i dag er eneste landsdække virksomhed, når det gælder brevomdeling, ikke har kunnet dokumentere, at virksomheden leverede op til de krav om løn- og arbejdsvilkår samt ordentlige vilkår for underleverandører, som Aarhus Kommune stiller.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Bestanden er vokset med 2,4 procent på et år
- Vognmand i Vorning har overtaget vognmand i Skørping
- Specialfartøj er testet og klar til tunnelelement med kælder
- Kinesisk producent har vare- og lastbiler til Europa med på messe
- Modelrækken er blevet helt elektrisk
- August lå på samme lanemeter-niveau som sidste år
- Fire-akslet tip-trailer er sendt til Karise
- Tysk baseret transportkoncern bruger specialtilpasset el-varebil i 27 lande
- Elektriske varebiler får eget område på elbilmesse
- Lastbil med skibscontainer kørte ind i skiltebro i København
- Limfjordshavn er vokset i første halvdel af jubilæumsår
- Transportvirksomhed i Kolding vinder lærepladspris
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




