Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Uddannelsesorganisation øger udbuddet af AMU-kurser i Esbjerg

Mandag 10. februar 2025 kl: 12:33
Af: Redaktionen

Siden åbningen af et nyt AMU-center i januar har uddannelsesorganisationen og synsvirksomheden Dekra udvidet sit kursusudbud markant. Det startede med gaffeltruckkurser, men omfatter nu også EU-efteruddannelse for både bus- og godschauffører, ADR-kurser i transport af farligt gods samt lastbilkørekort og hængerkort. Inden længe bliver det også muligt at tage krancertifikat

Ifølge Torben Lauesen, der er administrerende direktør i Dekra Syd, er Dekra med ti at videreføre de uddannelsestilbud, som det nu konkursramte AMU-vest tidligere stod for i Esbjerg. AMU-Vest gik konkurs i december sidste år, hvor er uddannelsesorganisationen Rybners blev udpeget til at skulle tage sig af de kursister, som AMU Vest havde indskrevet. Både Dekra og Trafikskolen i Esbjerg udbyder AMU-kurser på transportområdet.


- Vi er glade for at kunne videreføre flere af de tilbud, som AMU-vest tidligere stod for i Esbjerg. Det betyder, at borgere og virksomheder i Esbjerg og omegn fortsat kommer til at have lokal adgang til flere af de AMU-kurser, de hidtil har været vant til, siger Torben Lauesen og fortsætter:


- Transportbranchen udviklinger sig konstant - det samme gør vi i Dekra. Der er store planer for det nye AMU-center i Esbjerg, hvor vi ønsker at styrke de lokale uddannelsesmuligheder og løbende udvide vores tilbud for at imødekomme efterspørgslen i regionen.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Storebæltsbroen lagde asfalt til rekordmange køretøjer
- Jordbundsundersøgelser vil påvirke vejen til stor containerhavn
- Lastbilchauffør blev sigtet efter dødsulykke i Randers
- Mindre godsmængder prægede juli
- Vognmandsorganisation og uddannelses- og synsorganisation indleder samarbejde
- Tysk lastbilproducent har særligt off-road-køretøj med på svensk messe
- Singapore-rederi flytter sine sjællandske container aktiviteter til Kalundborg
- Mejerikoncern efterlyser mælkekasser
- Færgerederi melder om over en million passagerer i juli
- Lille elbil kan bygges om til varebil
- Lastbilforhandler kommer med bud på fremtiden
- Københavns overborgmester inviterer transportministeren til dialog om udfordringer med brevomdeling

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst