Uddannelsesorganisation øger udbuddet af AMU-kurser i Esbjerg
Mandag 10. februar 2025 kl: 12:33
Af: RedaktionenSiden åbningen af et nyt AMU-center i januar har uddannelsesorganisationen og synsvirksomheden Dekra udvidet sit kursusudbud markant. Det startede med gaffeltruckkurser, men omfatter nu også EU-efteruddannelse for både bus- og godschauffører, ADR-kurser i transport af farligt gods samt lastbilkørekort og hængerkort. Inden længe bliver det også muligt at tage krancertifikat
Ifølge Torben Lauesen, der er administrerende direktør i Dekra Syd, er Dekra med ti at videreføre de uddannelsestilbud, som det nu konkursramte AMU-vest tidligere stod for i Esbjerg. AMU-Vest gik konkurs i december sidste år, hvor er uddannelsesorganisationen Rybners blev udpeget til at skulle tage sig af de kursister, som AMU Vest havde indskrevet. Både Dekra og Trafikskolen i Esbjerg udbyder AMU-kurser på transportområdet.
- Vi er glade for at kunne videreføre flere af de tilbud, som AMU-vest tidligere stod for i Esbjerg. Det betyder, at borgere og virksomheder i Esbjerg og omegn fortsat kommer til at have lokal adgang til flere af de AMU-kurser, de hidtil har været vant til, siger Torben Lauesen og fortsætter:
- Transportbranchen udviklinger sig konstant - det samme gør vi i Dekra. Der er store planer for det nye AMU-center i Esbjerg, hvor vi ønsker at styrke de lokale uddannelsesmuligheder og løbende udvide vores tilbud for at imødekomme efterspørgslen i regionen.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Transportorganisation opfordrer til at tjekke bøder for manglede betaling af vejafgift
- Kontrolpunkt i Nordjylland registrerer lastbiler, der er andre steder
- Lastbilproducenter skal betale erstatning til norsk postkoncern
- Fredag 14. marts 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Rederi rykker rundt på færger for at få sommerplanen til at hænge sammen
- Tysk bliver en del af den digitale teoriprøve
- Nationale regler for førerdokumenter udstedt af Ukraine ændres
- Kølebiler med 170 hk er i master-klasse og har trådløse funktioner
- Færdselsstyrelsen sender bekendtgørelse om kvalifikationskrav i høring
- Samarbejde skal give fleksibel og sikker fødevaredistribution i København
- Elektriske varebiler kommer med fem års garanti
- Politi advarer mod falske fragtfirmaer
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |