Lastbilerne kørte en smule tilbage i juni
Torsdag 7. juli 2022 kl: 11:52
Af: RedaktionenForskellen mellem juni 2021 og juni 2022, når det gælder nyregistrede lastbiler over 16 ton, blev på 6. Det samlede antal nyregistrerede lastbiler endte i juni 2022 på 372 mod 378 i juni sidste år
Scania tog første pladsen i juni med 132 - en fremgang på 45 i forhold til juni sidste år. Andenpladsen tog Volvo Trucks med 129, mens Mercedes-Benz tog trediepladsen med 43. MAN, der har haft produktionsstop i foråret på grund af leveringsproblemer hos underleverandører som følge af krigen i Ukraine, fik nyregistreret 29. I juni sidste år var tallet 56.
I nedenstående tabel kan man se fordelingen i faktiske tal og i markedsandele.
I lighed med tidligere omtale af registreringstallene er det værd at bemærke, at forstyrrelser i forsyningskæderne som følge af krigen i Ukraine og eftervirkninger af corona-tiden er udefrakommende forhold, som påvirker produktionen af lastbiler forskelligt hos de enkelte mærker.
Mærke | Juni 2022 | Juni 2021 | ||
Antal | Andel | Antal | Andel | |
Scania | 132 | 35,39 % | 87 | 23,02 % |
Volvo | 129 | 34,58 % | 160 | 42,33 % |
Mercedes-Benz | 43 | 11,53 % | 48 | 12,70 % |
MAN | 29 | 7,77 % | 56 | 14,81 % |
Iveco | 17 | 4,56 % | 8 | 2,12 % |
Renault | 13 | 3,49 % | 9 | 2,38 % |
DAF | 9 | 2,41 % | 10 | 2,65 % |
I alt | 372 | 378 | - | |
(Kilde og tabel: Bilstatistik, De Danske Bilimportører)
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Genanvendelse i anlægsprojekter kan spare op til 90 procent af råstofferne og skære ned på lastbiltransporterne
- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Direktør forlader autotransportør efter halvandet år
- Polsk mand blev taget med godt halvanden million cigarettet i varerummet
- Lastbil væltede under arbejde med kran
- 65-årig mand mistede livet
- Vognmænd betaler prisen for manglende styr på udbygning af elnet
- Styringen af udbygningen af elnettet er meget utilfredsstillende
- Affaldsvirksomheder inviterer inden for på deres anlæg
- Tip-trailer har tvangsstyret bagerste aksel
- Bygherrer går sammen om fælles digitale spilleregler for infrastruktur og anlæg
- Producent af elektriske varebiler har stadig dieselbiler på programmet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





