Plustur er stadig en del af busturen i Nordjylland
Onsdag 5. januar 2022 kl: 11:29
Af: RedaktionenI hele 2022 er samkørselsordningen Plustur, der hjælper en, hvis man ikke kan komme hele vejen med bus eller tog, automatisk inkluderet i billet, når man rejser med bus eller tog i Nordjylland
Når man søger en rejse på Rejseplanen, vil man blive tilbudt en Plustur, hvis man har langt til nærmeste bus eller tog. Hvis man ikke får tilbudt Plustur på Rejseplanen, er Plustur ikke en mulighed på den ønskede rejse.
Plustur skal bestilles senest 2 timer før, man ankommer til den station eller det stop, hvor Plusturen skal begynde.
Interesserede kan læse mere om Plustur her:
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Fredag 11. juli 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Forsøg med ny flexbus-rute skal give bedre kollektiv trafik i landområder
- Flere el-busser kommer ud at køre på Sjælland
- Flypassagerers rettigheder er i fare for forringelse
- De første batteritog må køre på danske skinner
- Nye anbefalinger bør følges op med massive investeringer i den kollektive trafik og mobilitetsløsninger
- Uddannelsesorganisation åbner for chaufføruddannelse til bus i Rødekro
- 50-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler
- Næste uge gennemfører Motorstyrelsen en større kontrol på Fyn
- Samarbejde kommer på sporet med direkte tog til Berlin og Prag
- Det kan der være noget i, sagde manden......
- Dansk og spansk selskab tilbyder en elektrisk pakke med lastbiler og opladning på abonnement
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |