Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Vognmand med show-lastbiler har fået ny tre-akslet trækker

Torsdag 17. juni 2021 kl: 13:13
Af: Redaktionen

Vognmand med show-lastbiler har fået ny tre-akslet trækker

Vognmand Henrik Guldager fra Nibe i Himmerland har fået nøglerne til en nye tre-akslet Volvo FH 500 6x2. Henrik Guldager har selv stået for opbygningen af den nye trækker

Vognmand med show-lastbiler har fået ny tre-akslet trækker
Bilen er en Volvo FH500 6x2-trækker med turbocompound-motor. Den er udstyret med blandt andet I-Save pakke, My Truck, udsynspakke ++, VEB+ motorbremse, ACC med I-Cruise, sporassistent, adaptive forlygter, I-Roll, I-See, Volvo Dynamisk Styring, ekstra isolering af førerhus, oliefyr og meget mere.


Bilen er solgt og leveret af Laurits Damgaard fra Volvo Truck Center i Aalborg og er den første af to leveringer. 


Vognmand Henrik Guldager, der blandt mange er kendt for sine dekorerede og særligt udstyrede trækkere, har fået en ny Volvo FH.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Lagerudlejning i Horsens er årets største
- Finsk rederi med ruter til Danmark transporterede mere gods
- Nye asfalttyper kan begrænse CO2-belastningen
- Højesteret har taget stilling til bødeudmåling for overtrædelse af godskørselsloven med videre
- Asfalt-trailer har automatisk rullepresenning
- Varebiler levede op til nye regler
- Pakkebud fandt stoffer
- Vækst får sengetøjsvirksomhed til at leje lager ved Horsens
- Veteranlastbilrally kører igen
- Entreprenør har en løsning med tre-akslet city jord tiptrailer
- Færgerederi anker afgørelse fra Konkurrencerådet
- Lattergas i større mængder er farligt gods

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst