Vognmand med show-lastbiler har fået ny tre-akslet trækker
Torsdag 17. juni 2021 kl: 13:13
Af: Redaktionen
Vognmand Henrik Guldager fra Nibe i Himmerland har fået nøglerne til en nye tre-akslet Volvo FH 500 6x2. Henrik Guldager har selv stået for opbygningen af den nye trækker
![]() |
Bilen er en Volvo FH500 6x2-trækker med turbocompound-motor. Den er udstyret med blandt andet I-Save pakke, My Truck, udsynspakke ++, VEB+ motorbremse, ACC med I-Cruise, sporassistent, adaptive forlygter, I-Roll, I-See, Volvo Dynamisk Styring, ekstra isolering af førerhus, oliefyr og meget mere.
Bilen er solgt og leveret af Laurits Damgaard fra Volvo Truck Center i Aalborg og er den første af to leveringer.
Vognmand Henrik Guldager, der blandt mange er kendt for sine dekorerede og særligt udstyrede trækkere, har fået en ny Volvo FH.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Ny sanktionsmodel - stadig flest bøder på 9.000 kroner
- Vognmandsorganisation ser positivt på elektrisk netaftale
- Bredt flertal i Folketinget har vedtaget en akutplanen for elnettet
- Bro på E45 i Nordsverige var for svag til at bære særtransport på 100 ton
- Motorvej E45 får tre nye støjskærme ved Aarhus
- Lastbilchauffør kørte med væltet last
- Broen over Øresund bliver lukket torsdag aften
- Polsk chauffør havde udeklarerede cigaretter på ladet
- Flere kom til skade i trafikken sidste år
- Organisationer på industri-området:
- Trafikpolitisk gruppe besøger Indenrigs- Bolig- og Landdistriktsudvalget
- Ringsted-vognmand hentede tre-akslet kærre i Hedensted
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





