Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Kurator mener, at frisøren skylder 943.410,02 kroner

Tirsdag 19. november 2013 kl: 14:03
Af: Jesper Christensen

Kolding-speditøren Leif Johansen har en række konkurser bag sig. Behandlingen af den næstsidste - konkursen i TLG Danmark ApS - har været i gang i snart to år, og er ved at være afsluttet. Kuratoren har konstateret, at Leif Johansens hustru, Inge Lise Johansen, ifølge en mellemregningskonto skylder boet 943.410,02 kroner

Leif Johansen, der var direktør i TLG Danmark ApS, mener, at beløbet, som hans hustru ifølge mellemregningskontoen skylder konkursboet, kan modregnes i et tilgodehavende, som Leif Johansen selv har i konkursboet ifølge en anden mellemregning på 1.366.060,30 kroner.


Boets kurator mener, at Leif Johansen ikke kan kræve sit tilgodehavende modregnet i kravet mod Inge Lise Johansen.


Læs også:







Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Tip-kærre er bygget til at køre med asfalt til asfaltmaskiner
- Tysk producent slutter den elektriske række med en ny 16 tons lastbil
- Nyt motorvejsspor mod syd skal lette trængslen på motorvejene ved Kolding
- Vognmand i Tørring tog to af samme slags med tip
- Forhandler accelererer salget af trailere
- Politi vinkede 90 lastbiler og busser ind til kontrol
- Ole Opfinder fra Brande har været på spil igen
- Antallet af nyregistreringer er steget med godt 12 procent
- Herlev-vognmand hægtede en kærre på krogen i Hedensted
- Chauffør kørte uden arbejdstilladelse
- Dækproducent er køreklar med nye dæk til næste sæson
- Bestanden er vokset med knap 2,4 procent

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst