To mænd blev fanget af politihund under indbrud i et lager
Torsdag 20. november 2025 kl: 12:24
Af: RedaktionenTo mænd blev onsdag aften anholdt af en hundepatrulje fra Østjyllands Politi under et indbrud i et lager på Damvej i Sabro vest for Aarhus
Klokken 21.38 blev Østjyllands Politi ringet op ejeren af lageret, som kunne se på overvågningen, at nogen var brudt og at der stadig gik to mænd gik rundt derinde.
Østjyllands Politi havde hurtigt patruljer på stedet, og en hundefører sendte sin hund ind i bygningen for at lede efter gerningsmændene. Efter kort tid begyndte den at gø, og da hundeføreren kom frem, så han, at hunden holdt to mænd i skak.
De to mænd på henholdavis 33 år og 35 år blev begge anholdt og sigtet for indbrud. Ude foran lageret stod en bil, der var blevet meldt stjålet tidligere på dagen, og begge blev derfor også sigtet for biltyveri.
Ud fra overvågningsbillederne tyder det på, at der har været yderligere en gerningsmand, og Østjyllands Politi efterforsker nu sagen nærmere.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Brugte bilbatterier kan bruges i lang tid
- Vognmand i Bording har fået ny tre-akslet lastbil med stjerne
- Fredag åbner energiselskab fire nye ladepladser for elektriske lastbiler
- Transportvirksomhed lægger sag an mod TV-station
- Fejl i teknikken viser bødesystemets kompleksitet
- Tysk lastbilproducent har valgt dansk virksomhed som ladeplatform
- Ni uberettigede vejafgiftsbøder er blevet annulleret
- Transportfond støtter 26 projekter
- Vejforening får midlertidig sekretariatschef
- Lov åbner for motorvejsanlæg i Midtjylland
- Hollandsk distributionsbil er blevet hædret i Irland
- Vognmand i Nordsjælland har fået ny tre-akslet forvogn med wirehejs
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




