Magasinet Bus 5 - 2025 er udkommet
Mandag 2. juni 2025 kl: 16:26
Af: RedaktionenI Magasinet Bus 5 skriver vi om en ny elektrisk turistbus, som er ved at blive gjort klar i Tyrkiet, om hollandske VDL, der blev udvalgt efter forårets test af el-busser i Bonn, om bustrafikken mellem Fyn og Sjælland, om ny ejer af stort taxi-selskab, om expresbusser med flere passagerer, om sikkerhed i københavnske busser, og om nye busser til Forsvaret. Og i den mere muntre ende kan vi fortælle om et farvel til en færgesang, og om en nye fast forbindelse i Miniland.
Du kan hente dit eget eksemplar af Magasinet Bus 5 - 2025 her:Du er meget velkommen til at videresende denne mail med Magasinet Bus til andre i dit netværk.
God læselyst
Redaktionen
NB: Tidligere numre af Magasinet Bus kan hentes her:
Nåede du ikke at hente Magasinet Bus 4 - 2025, kan du hente det her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Lufthavn i Sydjylland oplevede en passagervækst på 17 procent
- Lufthavn på Djursland har haft passagerfremgang
- Jobvækst samler sig i storbyer
- Havn i Nordvestvendsyssel afsluttede 2025 med 50 procent større overskud
- Mobilitetstilbud med flexbus hvert kvarter er populært
- Stor busoperatør opkøber mindre af samme slags
- Lufthavnsstation er åbnet efter udvidelse
- Togene kører atter på Gribskovbanen
- Politiet tjekkede busser og udskrev bøder
- Udvalg i Region Hovedstaden afviser præmissen om færre busser
- Færdselspolitiet tjekkede taxier og andre køretøjer i det østjyske
- Sammenlægning af to regioner kan få alvorlige konsekvenser for den regionale kollektive bustransport
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




