Politiet blitzede 40 bilister blitzet ved vejarbejde - syv står til frakendelse af kørekortet
Fredag 26. maj 2023 kl: 10:13
Af: RedaktionenØstjyllands Politi konstaterede onsdag aften og natten til torsdag, at bilister på Motorvej E45 nord for motorvejskrydset Aarhus Vest stadig har svært ved at forstå, hvad tallet 50 på skiltene ved vejarbejdet på stedet betyder
Østjyllands Politi gennemførte onsdag aften og nat mellem klokken 21.15 og klokken 03.00 - ligesom de foregående to dage - en målrettet fartkontrol på strækningen, hvor den tilladte hastighed er 50 km/t.
I løbet af onsdag aften og natten til torsdag målte politiet 40 bilister, der kørte med for høj hastighed. Syv af bilisterne kørte hurtigere end 71 km/t, og de står derfor til en betinget frakendelse af kørekortet, mens fire bilister får et klip i kørekortet på grund af for høj fart. De øvrige bilister modtager en bøde.
- Tag nu hensyn til vejarbejderne og sænk farten, lyder budskabet fra Østjyllands Politi.
Vejarbejdet står på flere uger endnu, og Østjyllands Politi vil løbende foretage kontroller på strækningen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fynsk havn nåede en nettoomsætning på 311 millioner kroner
- Sydjysk fjordhavn viste fremgang på både gods og økonomi
- Tre-akslet city tip-trailer kan rumme 34 kubikmeter I kassen
- Aktører på havet vil mindske miljøkonsekvenser ved indvinding af råstoffer fra havbunden
- El-drevne skraldebiler er konkurrencedygtige i Kerteminde
- Erfa-gruppe for vognmænd med kran- og blokvogne har fået svar på asbestspørgsmål
- Håndværkere var for langt hjemmefra i deres varebiler
- Den elektriske andel er steget
- Antallet af nyregistreringer er stegt med 16 procent
- Den elektriske bestand er vokset
- Bestanden er vokset med 515
- Kerneforretningen voksede i Sønderjyllands største havn
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




