City-traileren er åben for lidt af hvert
Torsdag 22. august 2019 kl: 11:38
Af: Redaktionen
Lastas i Hedensted har leveret en åben to-akslet citytrailer til Johannesen Kran & Maskintransport ApS i Hvidovre, der ud over Hvidovre har afdelinger i Fredericia og Esbjerg
Den nye åbne to-akslede city-trailer er bygget op over et chassis med længdevanger opsvejst i I-profil med stærke tværvanger og forstærkninger. Der er monteret cyklistværn i begge sider, mens der i venstre side også er monteret et galvaniseret magasin med plads til 12 kæpstokke, og i højre side en rustfri værktøjskasse.
Bunden er udført i 28 mm hårdttræsplanker. I kantrammen er der to gange 11 fem-tons surringsringe.
Trailerens 1.000 mm høje forsmæk er aftagelig og udført i 4 mm. stål. I bagenden er der monteret en stige.
Traileren er leveret med to ti-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser. Første aksel er en liftaksel, mens den anden aksel er med Tridec-tvangsstyring med stang-system.
Traileren har en tilladt totalvægt på 35.000 kg.
Den nye åbne city-trailer er leveret af Anders Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fynsk vognmand hejser lad på ny kærre
- Pakkebudet var en politimand med politiskilt
- Snebroer på motorvejsrastepladsen vil koste fem-seks millioner pr styk
- Havnearbejdere i København har nedlagt arbejdet
- Redningskøretøjer kan fritages for vejafgift
- Nordsvensk transportvirksomhed er blevet en del af ung dansk koncern
- Tankvogn til gylle bygger på et nyt koncept
- Ung transportkoncern skifter ud i toppen
- Lette lastbiler er blevet mere elektriske
- Produkthandel har overført en ny anhænger til Silkeborg
- Kran- og maskintransportvirksomhed har fået en fem-akslet med kran
- Vejgodstransporten holder godt fast i de unge
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



