Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Gardintraileren skal køre for en vognmand i Taulov

Mandag 13. februar 2017 kl: 17:38
Af: Redaktionen

Vognmandsfirmaet Ola Bjerregård ApS i Taulov har hentet en ny to-akslet Kel-Berg city gardintrailer hos Lastas i Hedensted. Den nye city gardintrailer har et chassis, der er opbygget med længdevanger opsvejst i I-pro med stærke tværvanger og forstærkninger. Gardinopbygningen har boltmonteret fast tag udført i aluminiumplade, der er fastkrympet på kraftige forbukkede aluminiumsvanger

Gardintraileren skal køre for en vognmand i Taulov
I bagenden er der monteret en ZHD lift med en kapacitet på  2.500 kg og en 2.200 mm liftplade. Under lygtekasserne i begge sider er der monteret optrin. Trailerbunden er udført i 28 mm hårdttræsplanker. Der er tre skydestolper med bræddeholdere i hver side. 


Traileren er forsynet med to ti-tons aksler med tromlebremser og luftaffjedring med hæve/sænkefunktion. Derduover er der løftefunktion på forreste aksel. Bagerste aksel har Tridec-tvangsstyring. Traileren er XL godkendt og har en tilladt totalvægt på 35.000 kg.


Vognmandsfirmaet Ola Bjerregård ApS’ nye city gardintrailer er leveret af Jan Bertelsen hos Lastas Trucks Danmark A/S.


Vognmandsfirmaet Ola Bjerregård ApS blev startet i 1963 af Ola Bjerregård, der kørte på fragtruten Horsens-Vejle-Grindsted-Varde med sin første bil. I 1999 overtager Claus Bjerregård og Jane Kragh firmaet med Claus Bjerregaard som direktør. Den gang var der 15 lastbiler. I 2013 flytter vognmandsfirmaet Ola Bjerregård ApS til Taulov. 






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Østrigs har indføret kørselsforbud i påsken
- Vejdirektoratet undersøger jordens egenskaber under vejen til havnen
- Vestjysk fragtmand overtager kollega i Thy
- Producent afviser mangel
- Skævvridning af afgifter kan koste Danmark dyrt
- Tyve stal 1.100 liter dieselolie fra parkerede sættevogne
- Lastbilchauffør mistede livet i arbejdsulykke
- Overførslen blev gennemført med en fire-akslet forvogn
- Vi kommer til at tage kampen mod bøvl, besvær og bureaukrati
- Manglen på chauffører kræver politisk handling
- Fleksibel levering er grønnere - og bliver valgt til
- Transportvirksomhed fik pris for særligt socialt ansvar

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst